Fahrettin Koca''ya çağrı: Milyonluk cihazlar çürüyor

''Milyonluk cihazlar çürüyor'' Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kardelen Kamişli, biyomedikal mühendisleri işsizlikle boğuştuğu halde Sağlık Bakanlığı yeterli mühendis istihdam etmediği için tıbbi cihazların depolarda çürüdüğünü açıkladı.  

Gündem 16.12.2020, 14:16 16.12.2020, 14:16
Fahrettin Koca''ya çağrı: Milyonluk cihazlar çürüyor


EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kardelen Kamişli, Türkiye’de ilk mezunlarını 2003’te veren biyomedikal mühendislerinin işsizlikle boğuştuğunu açıkladı. Kamişli Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda birinci derece sorumlu olduğuna dikkat çekerek, sağlık kurum ve kuruluşlarında biyomedikal mühendisi istihdam edilmediği için buralardaki tıbbi cihazların depolarda miadını doldurduğunu vurguladı.

Kamişli, Sayıştay’ın bu duruma ilişkin şu tespitlerde bulunduğunu da aktardı:

*Tıbbi cihazların bir kısmının hekim tespitlerine göre kullanımının mümkün olmadığı ve tıbbi cihazların yeterli nitelik ve nicelikte olmadığı,

*İhale süreçlerinde tıbbi cihazlara ilişkin ihtiyaç tespitlerinin rasyonel hazırlanmadığı,

*Tıbbi cihazlara ilişkin teknik şartnamelerin ayrıntılı düzenlenmediği,

*Sözleşme ve eklerinde belirlenen cins ve sayıda tıbbi cihaz ve ekipmanların sağlık tesisinde bulunmadığı,

*Malzeme Kaynakları Yönetim Sistemi’nin sayıma dayanak oluşturacak sağlıklı veri üretmediği ve bazı hastanelerin envanterlerindeki taşınırlarının MKYS’de kaydının olmadığı,

*MKYS sorgulamalarında birim fiyatı 10 TL’nin altında olan 32.282 biyomedikal dayanıklı taşınır bulunduğu,

*Tıbbi cihaz alım sürecinde, planlamanın bazı kamu hastanelerinin ihtiyaçları ve fiziki koşullarıyla uyumlu olmadığı,

*İhtiyaç planlamasının sağlıklı yapıl(a)maması nedeniyle depolarda bulunan tıbbi sarf ve laboratuvar malzemelerinin miadının dolduğu tespit edildi."

*Kamişli hem tıbbı cihazların verimli kullanılması hem de biyomedikal mühendislerinin işsizlik sorunun çözümü için istihdam olanaklarının attırılması gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Biyomedikal Mühendisi istihdamı; insan gücünde ve maddi kaynaklarda tasarruf sağlamak, verimliliği arttırmak amacıyla ilgili hizmetlerin planlanması ve pandemi ile mücadele açısından oldukça önemlidir. Sayıştay raporlarında değinilen hususlar da değerlendirildiğinde; hedeflere uygun, etkin, verimli ve kaliteli sağlık hizmeti sunulmasını sağlamak amacıyla işin ehline verilmesi gerektiğini vurgulamak isteriz. Bütün bu bilgi ve değerlendirmeler ışığında, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve tesislerde sağlık personelinin sağlık hizmetlerinde görev almasını ve biyomedikal mühendisi istihdamının arttırılmasını talep etmekteyiz.”

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu