Kanal İstanbul'da Berat Albayrak'a ait arazi imara açıldı

Kanal İstanbul proje sürecinde gerçekleşen tapulara ilişkin imar uygulamasını onaylanmasıyla Berat Albayrak'a ait arazi imara açıldı.

Gündem 28.01.2022, 13:09 28.01.2022, 14:14
Kanal İstanbul'da Berat Albayrak'a ait arazi imara açıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 17 Ocakt'ta Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’in 1, 2 ve 3’üncü etaplarına ait. Tapulara ilişkin imar uygulamasını onayladı. Bakanlık, İmar Kanunu’nun 18. Maddesi hükümlerince hazırlanan imar uygulamasını kadastro cetvelini askıya çıkardı. İtirazlar 17 Şubat’a kadar yapılabilecek. Bu cetvelle arsa tapuları ve parsellerin son hali belirleniyor.  

BİRÇOK TESİS YAPILACAK 

Gazete Duvar'ın haberine göre,güzergahtaki  arazilerden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2012 yılında aldığı ‘tarla’ vasfındaki araziydi. Yenişehir’in planlarının belirlenmesiyle Albayrak’ın arazisi de ‘tarla’ alanından konut + ticaret alanına alındı, Değerlenen araziler konut, alışveriş merkezi, otel, konaklama tesisi gibi yapılar inşa edilebilecek hale gelen arazi, imar uygulamasının onaylanmasıyla da kesin olarak imara açılmış oldu.

KAMU ALANLARINA KESİNTİ YAPILDI

Edinilen bilgilere göre 13 bin 899,50 metrekarelik arazide imar uygulamasıyla yüzde 45 Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kesintisi yapıldı. Yani arazide kamunun ortak kullanımına ait olacak alanların yaratılabilmesi için kesintiye gidildi. 7 bin 644 metrekareye indirilen arazi 4 kat izinli ticaret+konut alanı olarak belirlendi. Uzmanlardan edinilen bilgiye göre arazinin önünde ruhsat alabilmesi için bir engel kalmadı.

Yorumlar (0)
23
açık