Kılıçdaroğlu'ndan, Kuddusi Okkır’ın eşine ziyaret: 'Devletin özür dilemesi lazım'

FETÖ'nün firari savcısı Zekeriya Öz'ün başlattığı Ergenekon kumpas davasında tutuklandıktan bir yıl sonra hayatını kaybeden Kuddusi Okkır'ın eşi Sabriye Okkır'ı ziyaret eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Kuddusi Okkır’ın ölümü aslında bir cinayettir. Bunu hepimiz biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Gündem 10.09.2022, 17:23
Kılıçdaroğlu'ndan, Kuddusi Okkır’ın eşine ziyaret: 'Devletin özür dilemesi lazım'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve torunu ile birlikte Sabriye Okkır’ı İzmir’de ziyaret etti. Kuddusi Okkır, Ergenekon kumpas davasında “Ergenekon’un kasası” olduğu iddiasıyla yargılanırken 6 Temmuz 2008 tarihinde yaşamını yitirdi. Ziyarette Kılıçdaroğlu'na, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de eşlik etti. 

Ziyaretin ardından Kılıçdaroğlu, Sabriye Okkır ile birlikte ziyarete ilişkin açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, devletin Okkır Ailesi'nden özür dilemesi gerektiğini söyledi. 

Devletin adaletli olması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Her acının aslında bir ders olması lazım. Bu dersi alması gerekenlerin başında da bu ülkenin yöneticileri gelir" ifadelerini kullandı.

'KUDDUSİ OKKIR’IN ÖLÜMÜ ASLINDA BİR CİNAYETTİR'

Sabriye Okkır'a kendilerini ağırladığı için teşekkür eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Sabriye Hanım’ı ziyaret ettim, eşim ve torunumla birlikte. Kuddusi Okkır’ın ölümü aslında bir cinayettir. Bunu hepimiz biliyoruz. Büyük bir acıdır. Acı sadece aileye özgü bir acı değil, bu ülkede hak, hukuk ve adalet isteyenler aynı acıyı bir şekliyle çekmişlerdir. Devletin aslında özür dilemesi lazım. Oturması, konuşması lazım. Bu kadar büyük acıları çektirmemesi lazım.

‘GELSİN, AMA SİTEMLERİM OLACAK’ DEMİŞTİ. EVET ‘YİNE GELECEĞİM’ DEDİM

Siz bir topluma, bir kitleye, bir aileye acılar çektirirseniz devleti adalet ile yönetmiyorsunuz demektir. Kendisinden randevu istediğimde ‘Gelsin, ama sitemlerim olacak’ demişti. Evet ‘yine geleceğim’ dedim. 'Sitemlerini dinleyeceğim' dedim. Çünkü onun acısı, aslında hepimizin acısıdır. Onun yaşadığı acıları bu toplumda hiçbir kişinin, ailenin yaşamasını istemem. O nedenle devletin adaletli olmasını isterim.

DEVLETİN SABRİYE HANIM İLE OTURUP HELALLEŞMESİ LAZIM

Gerçekten kendisine söz de verdim. Kesinlikle devletin Sabriye Hanım ile oturup helalleşmesi lazım. Bir şekliyle yaşanan dramların başka ailelere yaşatılmaması lazım. Her acının aslında bir ders olması lazım. Bu dersi alması gerekenlerin başında da bu ülkenin yöneticileri gelir. Bunu kendisine de aktardım. Oturduk, konuştuk, bizi kabul etti. Kahve ısmarladı. Kendisine yürekten teşekkür ederim.”
 

Yorumlar (0)
22
açık