Meteoroloji uyardı: 4 gün boyunca sürecek

Geçtiğimiz gün de şiddetli bir şekilde mega kentte etkili olan sağanak yağış sonrası Meteoroloji'den yeni uyarılar geldi. Bugün de çeşitli bölgelerde etkisini sürdürecek olan yağışların önümüzdeki dört gün boyunca devam edeceği orta ve uzun vadeli hava durumu tahmin haritasında yer aldı.

Gündem 11.07.2022, 12:20
Meteoroloji uyardı: 4 gün boyunca sürecek

Temmuz ayında düşük sıcaklıklarla karşı karşıya kalan megakent, geçtiğimiz gün şiddetli sağanak yağışın etkisi altında kalırken önümüzdeki dört gün için ise yurdun çeşitli bölgelerinde Meteoroloji'den uyarılar geldi. Bugün de yurdun birçok kesiminde yağışlı hava görülmesi beklenirken uzun vadeli tahminlere göre yağışlı hava önümüzdeki günlerde de devam edecek.

ETKİSİNİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz gün İstanbul'un birçok bölgesinde gök gürültülü sağanak etkili olmuş gece başlayan gök gürültülü şiddetli yapışlarda birçok ev ve iş yeri sular altında kaldı. Bayram nedeniyle yollarda olan vatandaşlar ise yine şiddetli yağışlar nedeniyle zor anlar yaşadı. Birçok il ve ilçe de aynı durumdaydı. Yağışlı hava bugün de bazı illerde etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Meteoroloji ise resmi sitesi üzerinden duyurduğu orta ve uzun vadeli tahminlerinde önümüzdeki günler için beklentilerini duyurdu.

Buna göre; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri yurdun büyük bir bölümü yağışlı havanın etkisinde olacak. İç ve batı kesimlerde sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyredeceği kaydedildi. Öte yandan yeni haftanın hava durumu tahmin raporunda 6 il için sarı kodlu uyarı geldi.

SU BASKINLARI YAŞANABİLİR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bayramın üçüncü günü için Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin için sarı kodlu uyarı yayınlayarak bu illerde yaşayan vatandaşların tedbirli olmalarını istedi.

Özellikle Rize ve Artvin'de kilometre kareye 75 kilogram yağış düşmesi beklendiğinden sel ve su baskınları yaşanabileceği belirtildi. Doğu Karadeniz'deki 6 ilde sel ve su baskını riski bulunuyor.

Megakentte hava sıcaklıklarının bugün en yüksek 29, en düşük ise 19 derece olması beklenirken bölgenin doğu kesimlerinin (İstanbul Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya ve Yalova) aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

11 Temmuz 2022 hava durumu: Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Yurdun kuzey ve iç kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Erzincan ve Ardahan çevreleri, Hatay'ın kıyı kesimleri ile Akdeniz'in Toroslar mevkiinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Ordu, Giresun ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Rize il geneli ve Artvin kıyılarında yer yer çok kuvvetli (40-75 kg/m2) olması bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Ordu, Giresun ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Rize il geneli ve Artvin kıyılarında yer yer çok kuvvetli (40-75 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kısa süreli kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğu kesimlerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EDİRNE °C, 31°C Parçalı bulutlu

İSTANBUL °C, 29°C Parçalı ve çok bulutlu, doğusu sabah ve öğle saatlerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KIRKLARELİ °C, 29°C Parçalı bulutlu

KOCAELİ °C, 28°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

EGE

Az bulutlu, iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DENİZLİ °C, 34°C Parçalı ve az bulutlu

İZMİR °C, 30°C Az bulutlu

KÜTAHYA °C, 25°C Parçalı bulutlu

MANİSA °C, 34°C Parçalı ve az bulutlu

AKDENİZ 

Parçalı bulutlu, Hatay'ın kıyı kesimleri ile Toroslar mevkiinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

ADANA °C, 33°C Parçalı bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde kuzey kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 

ANTALYA 24°C, 37°C Parçalı bulutlu 

HATAY °C, 29°C Parçalı bulutlu, sabah saatlerinde kıyı kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 

ISPARTA °C, 29°C Parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, kuzeydoğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Kırşehir, Yozgat ve Sivas çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 28°C Parçalı ve az bulutlu

ÇANKIRI °C, 30°C Parçalı ve az bulutlu

ESKİŞEHİR °C, 27°C Parçalı ve az bulutlu

KONYA °C, 29°C Parçalı ve az bulutlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 22°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DÜZCE °C, 27°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU °C, 25°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SİNOP °C, 27°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Ordu, Giresun ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Rize il geneli ve Artvin kıyılarında yer yer çok kuvvetli (40-75 kg/m2) olması bekleniyor.

AMASYA °C, 29°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ÇORUM °C, 27°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SAMSUN °C, 28°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

TRABZON °C, 26°C Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.


 

Yorumlar (0)
34
açık