Parayla diploma veren üniversitede AK Partili vekil doktora yapıyor

Parayla diploma veren üniversitede AK Partili vekil doktora yapıyor Yükseköğretim Kurulu, Bosna Hersek’teki Travnik Üniversite’sinde ‘parayla diploma verildiği’ şikayetinin ardından üniversitenin denkliğini kaldırdı. AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan''ın halen bu üniversitede doktora yaptığı görüldü. Üniversitenin ‘denklik iptaline ilişkin’ Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru da reddedildi.

Gündem 05.01.2021, 12:16 05.01.2021, 12:16
Parayla diploma veren üniversitede AK Partili vekil doktora yapıyor

Dışişleri Bakanlığı 23 Kasım 2014 tarihinde üniversiteye yazdığı resmi yazıda, eğitim dili ve barınma konusunda verdiği sözleri yerine getirmediği ve öğrencilerden şikayet geldiği gerekçesiyle Bosna Hersek’teki Travnik Üniversitesi’ne bildirdi. Bakanlık üniversiteye ilişkin yapılan inceleme sonucunda para karşılığı diploma verildiğinin tespit edildiği, Boşnakça dili ile eğitim veren bir üniversitede Türk öğrencilere ayrı sınıf açılmasının şüphe uyandırıcı nitelikte olduğunu belirtti.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Genel Kurulu’nun 12 Şubat 2015 tarihinde üniversite hakkında inceleme başlatılmasına karar verdi ve inceleme sonucunda 27 Mart 2015 tarihide üniversiteye ilişkin rapor sunuldu. Edinilen bilgiye göre raporda üniversiteye ilişkin şu tespitlerde bulunuldu:

-Ücret karşılığında öğrenci kabul ettiği ve Türkiye’deki mevcut sınav sistemini dolanma amacı taşıyor.

-Diş hekimliği ve hukuk fakültelerinde Türk öğrencilere ayrı sınıf açılıyor, Türkiye’den gelecek öğrenciler hesaba katılarak yatırım yapılıyor görüntüsü veriliyor.

-Üniversite Türkiye’den ders vermek üzere gelen öğretim görevlilerinin isim listesini vermiyor.

-Üniversitenin 550 Türk öğrencisi olmasına rağmen Türkçe eğitim konusunda pilot uygulamaya geçtiğini söyleyerek, Türk öğrencileri denek olarak kullanılıyor.

MAHKEMELER BAŞVURUYU REDDETTİ

YÖK, üniversitenin Türkiye’de denkliğini kaldırdı. Üniversitenin bunun ardından denkliğin kaldırılması kararına karşı açtığı dava Ankara 2. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Üniversitenin yaptığı istinaf başvurusu da reddedildi. Üniversite 23 Ağustos 2017 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne başvururarak, denkliğin kaldırılmasına karşı açılan davada ‘hukuka aykırı karar verildiğini’ ve ‘adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini’ ileri sürdü.

AYM: DENKLİK İPTALİ, DEVLETİN MUTLAK EGEMENLİK YETKİSİ

AYM, oybirliğiyle üniversitenin şikayetini, konusu bakımından yetkisizlik gerekçesiyle kabul edilemez buldu. AYM kararının gerekçesinde, şunları belirtti:

“Somut olayda bireysel başvuruya dayanak davanın açılmasına sebep olan olgu Travnik Üniversite’sinin tanınmasının kaldırılmasıdır. Dolayısıyla uyuşmazlığın özünün devletin yabancı bir üniversiteyi tanıyıp tanımamasına ilişkin yetkisinin kullanımıyla ilgili olduğu anlaşılmaktadır. Bu itibarla devletin mutlak egemenlik yetkisiyle doğrudan bağlantılı görülen yabancı bir üniversitenin tanınmamasıyla ilgili uyuşmazlığın medeni hak ve yükümlülük kapsamında değerlendirilemeyeceği açıktır.”

AK PARTİLİ VEKİL DOKTORA YAPIYOR

Edinilen bilgiye göre, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, YÖK’ün ‘parayla diploma’ şikayetiyle başlayan soruşturma sonucu denkliğini iptal ettiği Travnik Üniversitesi’nden halen uluslararası kamu hukuku alanında doktora eğitimini sürdürüyor.

Üniversitenin sitesinde okuyan öğrencilerin görüşlerinin yer aldığı tanıtım videoları da yer alıyor. Danışmanlık şirketi aracılığıyla üniversiteye götürülen öğrenciler tıp, hukuk gibi eğitimler almak istediğini anlatıyor. Öte yandan üniversitenin Twitter hesabı da kurallara uymadığı için askıya alındı. (ANKA)

Yorumlar (0)
23
açık