Peş peşe depremler... Büyük Marmara Depremi''ni tetikler mi?

Peş peşe depremler... Büyük Marmara Depremi''ni tetikler mi? Kandilli''nin sitesinden alınan verilere göre Yalova Çınarcık''ta 5.4 km derinliğinde 4.5 şiddetinde deprem oldu! İstanbul''da deprem hissedildi. 5 şiddetindeki sarsıntı sonrasında 2 artçı deprem daha gerçekleşti. Edinilen son bilgilere göre depremde can ve mal kaybının olmadığı öğrenildi.

Gündem 20.12.2018, 10:34 20.12.2018, 10:34
Peş peşe depremler... Büyük Marmara Depremi''ni tetikler mi?

Merkez üssü Çınarcık olan deprem Marmara Bölgesi'nde farklı illerde hissedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 09.34'te merkez üssü Çınarcık ilçesi olan 4,5 büyüklüğünde deprem kısa süreli paniğe neden oldu.

CAN VE MAL KAYBI YOK

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, Çınarcık depremini yorumladı. Prof. Dr. Barış şunları söyledi:

"Bu bir öncü deprem değildir. Çınarcık - Armutlu yarımadası, hem kuzeyinde hem güneyinde iki tane fay var. Sıkışmış bir bölge ve bunun gibi 4,4,5 deoprem üretecek onlarca fay var orada. Büyük bir depremin öncüsü değil bunlar.

Genellikle 39 Erzincan depreminden 99 depremine kadar bütün depremlerin öncü depremlerine baktığımızda, bugüne kadar öncü deprem aktivitesi yapmamıştır Kuzey Anadolu fayı. Tarihinde böyle bir şey yok. Bu depremin öncü olmadığını, aktif faylardan bir tanesinin daha kırıldığını söylüyoruz.

Öncü mü, bir sonraki depremi tetikler mi? Artık bizim bunları konuşmamamız lazım. Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu, mutlaka depreme hazırlıklı olması gerektiğini söylüyoruz."

Öte yandan deprem sonrasında yapılan açıklamalarda herhangi bir can ve mal kaybının olmadığı açıklandı.

ARTÇI DEPREMLER MEYDANA GELDİ

Depremden 13 dakika sonra 2 artçı deprem daha meydana geldi. 1,9 ve 2,3 büyüklüklerindeki depremler yakın bölgelerde de hissedildi.

Polemik Haber

Yorumlar (0)
26
açık