'Şakkadanak' Batirel'in rüyası:  Türkiye en iyi 10 ekonomi arasında 

Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel Türkiye "kabına sığamıyor" diyerek "Farkında mısınız bilmiyorum, ben hatırlatayım. Türkiye bugün dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri oldu" ifadelerini kullandı.

Gündem 03.07.2022, 20:00 03.07.2022, 20:04
'Şakkadanak' Batirel'in rüyası:  Türkiye en iyi 10 ekonomi arasında 

Katıldığı bir televizyon programında, döviz kurunun değer kazanmasının önlenmesi için “Şakkadanak dolar satarım” ifadeleriyle öne çıkan Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel, Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girdiğini söyleyerek, “Farkında mısınız?” diye sordu.

Batırel, “Nası başardık ama?” başlıklı yazısında, “Peki Türkiye? Biz de küçülecek miyiz? Kesinlikle hayır! Doğalgazımız akıyor. Ambarlarımız ağzına kadar dolu” ifadelerini kullandı.

‘PETROL FIŞKIRIYOR, AKARYAKIT YÜKÜ HAFİFLİYOR’

“Topraklarımızdan petrol fışkırıyor, akaryakıt yükü hafifliyor, enflasyon can çekişiyor.” diyen Necmettin Batırel yazısına şöyle devam etti:

“Ukrayna tahılını hem yüzde 25 ucuza alacağız hem de dünyaya satacağız. Bakın reel kesim (iş dünyası) güven endeksi haziranda 104,6, hizmet sektörü güven endeksi 119,6, perakende ticaret güven endeksi 119,6 ile son derece yüksek. (100’ün üzerindeki rakamlar büyük canlanma olduğunu gösterir.)

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,3 ile rekor kıran büyüme hızı ikinci çeyrekte yüzde 5,6 artacak diyor. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında imalat sanayi üretiminde yüzde 12,2, hizmet sektörü talebinde ise yüzde 8,2 artış olacak. Yani iki çeyrekte Türkiye ortalama yüzde 6,5 büyümüş olacak ki yüksek enflasyona karşı büyük bir zafer.

‘ŞİRKETLERİMİZ NASIL BÜYÜDÜ?’

Finans sektörünün kalbi bankaların kazancı mayısta 33 milyar lira ile 8’e katlandı. 5 ayda 132 milyar kâr ettiler. Şirketlerimiz 4-5 misli nasıl büyüdü? Satış yaparak

Türkiye zenginleşti. Şu oturduğumuz evlere, kullandığımız otomobillere, çoluk çocuk herkesin elindeki (en ucuzu 5 bin lira) cep telefonlarına bakın gerçeği görürsünüz. Geçim zorluğu çeken kesim her zaman her devirde vardır. Önemli olan onları ezdirmemek, kollamak, gelirlerini arttırmaktır. İşte hükûmet bütün imkânları seferber etti, yıldırım hızıyla karar aldı. Memur da emekli de asgari ücretli de iki bayramı bir arada yaşayacak… Evet, enflasyon bizde de var, dünyada da var. Ama onlar küçülüyor biz büyüyoruz… Çünkü başımızda işini bilen vatandaşını düşünen, ülkemizi dış dünyada aslanlar gibi savunan bir hükûmetimiz, terörün kökünü kazıyan, şanlı Mehmetçiğimiz var.

‘FARKINDA MISINIZ, TÜRKİYE DÜNYANIN EN BÜYÜK 19 EKONOMİSİ ARASINDA’

Farkında mısınız bilmiyorum, ben hatırlatayım. Türkiye bugün dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri oldu. Bunu ispat için size en canlı örneği vereyim. Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün ilk çeyrekte Türkiye’nin brüt dış borç stokunun 451 milyar dolar olduğunu açıkladı… Bunun millî gelire oranı yüzde 56,8… İngiltere’de bu oran yüzde 314, Fransa’da yüzde 210, Almanya’da yüzde 148, ABD’de yüzde 97… İşte o özlenen yere göğe sığdırılamayan Batı ülkeleri borç batağında boğuluyor…

Son söz: Türkiye kabına sığmıyor…”

Yorumlar (0)
32
az bulutlu