Saymaz'dan kuran kursu sorusu: Hiç denetim yapılmadı mı?

Erzurum'da erkek çocuklara yapılan 'cinsel istismar' suçlamasında tutuklanan belletmen H.A'nın Diyanet çalışanı olmadığını belirten İsmail Saymaz,bugünkü yazısında "Hiç mi denetim yapılmadı?" sorusunu sordu.

Gündem 09.02.2022, 15:24
Saymaz'dan kuran kursu sorusu: Hiç denetim yapılmadı mı?

Gazeteci İsmail Saymaz, Erzurum'da  Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursunda erkek çocuklara yönelik istismar suçlamasında tacizci belletmen H.A.’nın Diyanet'in çalışanı olmadığını katıldığı “Kuran’ı Anlama Programı” sonrasında 2021’in mayıs ayından ekim ayına kadar belletmen olarak görev yaptığını; ancak yurt yöneticisi N.K.’nın inisiyatif aldığını belirtti. 

'MAAŞIN SEKİZDE BİRİ'

“Diyelim ki N.K., tecavüzcünün yurtta kaldığını müftülüğe aktarmadı. Hiç mi denetim yapılmadı? Müftü bizzat gittiğini ve denetçi gönderdiğini savunuyor. Kursta ders veren ve nöbet tutan altı kişi, ‘öğrencilerin güvenliğini tehlikeye sokacak olumsuzluğa mahal vermemeye gayret ettiklerini’ ileri sürüyor. Bir yurtta beş ay boyunca süren tecavüzler ve dayaklardan daha tehditkâr ne olabilir ki? Ona da mahal verdiniz!” diyerek sitem eden Saymaz, Müdür N.K.'ye, "görev mahallindeki usul ve esasları yerine getirmediği" için sekizde bir oranında aylıktan kesme cezası verildiğine dikkati çekti. “İki çocuğun tecavüze uğramasına, beşinin istismar edilmesine ve hepsinin de sopadan geçirilmesine mahal vermenin bedeli şuymuş: Maaşın sekizde biri!” diyerek tepki gösteren Saymaz, şöyle devam etti: “Altı çalışan görevlerine iade edildi. Oysa bir vaiz, din hizmetleri uzmanı ve imam-hatibin de aralarında olduğu çalışanlar H.K.'nin kaçak şekilde kaldığını biliyordu. Bilhassa üçü suçluydu.”

Yorumlar (0)
26
açık