UKOME'den İBB'nin yeni taksi teklifine 14. kez ret

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin UKOME'ye sunduğu 500'ü engellileri taşımaya yönelik tahsis edilmek üzere 5 bin yeni taksi teklifini Ulaştırma Koordinasyon Merkezi toplantısında 14. kez red yedi.

Gündem 18.05.2022, 16:05
UKOME'den İBB'nin yeni taksi teklifine 14. kez ret

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 500'ü engellileri taşımaya tahsis edilmek üzere 5 bin yeni taksi teklifini Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısına 14. kez sundu.

İBB'NİN TAKSİ TEKLİFİNE YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ İLE ENGEL

Bir yılı aşkın bir süredir yeni taksi projesini hayata geçirmek isteyen İBB, proje kapsamında kent genelinde hizmet veren 17 bin taksi sayısının artırılması, ilk etapta 5 bin yeni taksi plakasının İBB tarafından kiraya verilmesi ile kentteki ulaşım sorununun bir aşamada çözülmesini hedefliyor.

İBB'nin teklifi daha önce 13 defa oy çokluğuyla reddedilmişti. UKOME'nin yapısı 19 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle değiştirilmişti.

YENİ YÖNETMELİK İLE YEREL YÖNETİMLERİN UKOME'DEKİ ETKİSİ AZALTILDI

Söz konusu yönetmelikte, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da UKOME üyesi yapıldı.  Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin üye sayılarının ve ağırlıklarının belirlendiği 17. maddesinin değiştirilmesi ile  UKOME’de büyükşehir belediyeleri de azınlığa düşmüş oldu. 

Daha önce UKOME’de kamu bürokrasisinden Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Liman Başkanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün atadığı üyeler görev yapıyordu.

Değişiklik ile Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları ile TCDD ve AFAD'dan da birer bürokratın görev yapması öngörülmüştü.

Yorumlar (0)
20
açık