Van’da 'Arvas saltanatı'

Şırnak’taki AK Parti kadrolaşmasının etkileri devam ederken, Van'da da AK Parti Milletvekili Abdulahat Arvas’ın akrabalarının başta eğitim olmak üzere birçok kamu kurumunda yönetici pozisyonunda görev yapması 'kamuda liyakat' tartışmalarını alevlendirdi. 

Gündem 13.11.2021, 08:22
Van’da 'Arvas saltanatı'

Cumhuriyet, AK Partili Şırnak milletvekili Rizgin Birlik ve Şırnak’ın Güçlükonak Belediye Başkanı Bahattin Aktuğ’un akraba ve yakınlarının yönetici olarak kentteki birçok kamu kurumunda görev yaptığını ortaya çıkarmıştı. AK Partili Arvas’ın yakınlarının, kamuda yönetici pozisyonunda görev yaptığı ortaya çıktı. Liyakat çağrısı yapan Vanlı vatandaşlar, “Arvas ailesi çok kalabalık ve köklü bir aile. Van’daki birçok kurum da ellerinde. Arvas soyadın varsa tüm kapılar sana açılıyor. Kayırmacı yaklaşımlar var. Zaten kentte her yer AK Partililerin elinde. Milletvekili Arvas, yetkililere sesimizi duyurmadığı gibi bir de aynı soyisimde olanların hem kamu kurumlarında çalıştığını hem de yükseltildiğini görüyoruz. Van’daki her birimde ‘Arvas’ soyisimli birisi var. Vanlılar olarak bu durumdan şikâyetçiyiz. Artık liyakatsiz, torpilli ve kayırmacı yaklaşımlardan vazgeçilsin” dedi. vatandaşlar, söz konusu isimlerden bazılarının Abdulahat Arvas’tan önce kamuda çalıştığını ancak milletvekili ile birlikte yükseldiğini söyledi.

ARVAS SALTANATI

Vatandaşların verdiği bilgiye göre AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas’ın akraba ve yakınlarının görev aldığı kurumlar ve görevleri şöyle: Reşit Arvas, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi akademik personel; Meki Arvas, Bahçesaray Belediye Başkanı; Cüneyt Arvas, Özalp İlçe Milli Eğitim Müdürü; Sıbgatullah Arvas, Gevaş İlçe Müftüsü; Übeydullah Arvas, Tuşba İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü; Turgut Arvas, Ziraat Bankası Van Bölge Yöneticisi; Abdulhadi Arvas, KOSGEB Müdür Yardımcısı; Abdulilah Arvas, Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda yönetici; Adil Arvas, Van İl Sağlık Müdürlüğü’nde çalışan ve kızı Şeyma Arvas, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. 

Öte yandan Nurullah Arvas’ın Diyanet-Sen Van Şube Başkanı, Cihannüma Van Yönetim Kurulu üyesi, Van Kurumsal İletişim Başkanı, Memur-Sen Van İl Başkan Yardımcısı ve Diyanet-Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi olarak görev yaptığı belirlendi. 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu