Yavuz: Seçimler yaklaştı demek mümkün

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, konuk olduğu televizyon programında seçimler ne zaman olacağı ve erken seçim zamanı sorularını cevapladı.

Gündem 20.09.2021, 07:00 20.09.2021, 12:21
Yavuz: Seçimler yaklaştı demek mümkün

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Seçimler yaklaştı demek mümkün. Siyasi partiler seçimin yapıldığı günün ertesi günü başka bir seçime hazırlanır. AK Parti olarak biz böyle davranıyoruz." dedi. Yavuz, "18 Haziran 2023’te Türkiye bir seçime hazır olsun" diye ekledi.

Özgür Özel: "Erken seçim, Erdoğan’ın siyasi ömrünü bitirir“

MedyaTava'nın  haberine göre, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, Tv100'de Pınar Işık Ardor'un sunduğu Pazar Siyaseti programına konuk oldu.

"6 GÜNLÜK ERKEN SEÇİM MÜMKÜN"

Seçimlerle ilgili soruları yanıtlayan Yavuz, şunları söyledi:

"Seçimler yaklaştı demek mümkün. Siyasi partiler seçimin yapıldığı günün ertesi günü başka bir seçime hazırlanır. AK Parti olarak biz böyle davranıyoruz. Biz çoktan bu hazırlıklara başladık. Şimdi 2 yıldan daha az bir zaman var. Yapılan değişiklikler 1 yıl geçmeden uygulanamaz. 1 yıl dolmadan seçim olması halinde o değişikliklerin, o seçim için uygulanması mümkün olmaz. Seçim Kanunları açısından söylüyorum. Dolayısıyla burdan baktığımızda 'bir şeylerin zamanı geldi' demek mümkün. 'Seçim erkene alınacak mı?' sorusuna karşılık, evet 2023'ün 24 Haziran'ında yapılması gerekiyor 1 yılın dolması için oysa kanun gereği 18 Haziran 2023'te yapılacak. Yani 6 günlük bir erken seçim mümkün. 18 Haziran 2023’te Türkiye bir seçime hazır olsun" ifadelerini kullandı.
 
İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA: CUMHURBAŞKANIMIZ SİYASİ ÖMRÜNÜ AZALTMIŞ OLUYOR

Yavuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylık sürüciyle ilgili tartışmalara da yanıt verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın bir daha aday olamayacağına ilişkin bir fikri ileri sürmeniz mümkün değil. Kendilerini zeki sanarak 'Olmaz lakin eğer erken seçim olursa 1 gün bile olur' diyorlar, ne alakası var. Aslında muhalefet partisi 'Gel bana mecbur ol' diyor. Ben sana neden mecbur olayım, yasa ortada. Hem diyorsun ki erken seçim olmasa Cumhurbaşkanı aday olamayacak. Muhalefet en çok Cumhurbaşkanımızdan korkuyor. Emin olun Fransa'ya sorsan onlar da aynı şeyi söyler. Çünkü hiçbir güçlü devlet, güçlü aktörü karşısında görmek istemez.  Çünkü başkasına sormadan oyun kuruyor. Suriye'de kuruyor, Libya'da kuruyor, Karabağ'da kuruyor."
Ali İhsan Yavuz, 31 Mart 2019'da düzenlenen yerel seçimlerde İstanbul'u CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanması üzerine, "Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu" sözleri ile gündeme gelmişti.  Yüksek Seçim Kurulu'nun 31 Mart 2019 İstanbul yerel seçimlerini iptal etmesiyle tekrar düzenlenen 23 Haziran 2019 seçimlerini, yüzde 54.21 oy ile Ekrem İmamoğlu tekrar kazanmıştı. YSK sadece belediye başkanlığı için seçimi iptal etmiş, belediye meclis üyeleri seçimleri tekrarlanmamıştı.

Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu