HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, yaptığı konuşmada depremzedelerin oy kullanabilmeleri için YSK tarafından düzenlenen adres bildiriminin süresinin uzatılmasına yönelik çağrıda bulundu. Paylan, yarın bitecek olan bildirimlerden depremzedelerin haberinin olmadığını iddia ederek sürenin 10 gün daha uzatılması gerektiğini savundu. 

Paylan, "Tüm vatandaşlarımıza da çağrı yapıyorum. Bu süre uzatıldığı zaman herkes eşine, dostuna, akrabasına bu anlamda yardımcı olsun" diye konuştu.

'MİLYONLARCA İNSANIMIZ DEPREM BÖLGESİNDEN GÖÇ ETTİ' 

Paylan, gerçekleştirdiği basın toplantısında şunları söyledi:

Tarihi bir seçime doğru gidiyoruz ve seçimlere 60 gün var. 10 ili ve 15 milyon yurttaşımızı etkileyen bir felaket yaşadık. Bu felaket nedeniyle çok sayıda yurttaşımızı kaybettik ve milyonlarca yurttaşımız deprem bölgesinden göç etti. Yine milyonlarca yurttaşımız, yaşadıkları illerde kendi evlerinde yaşayamıyor. Köylerinde, başka bir akrabasının evinde, çadırkentlerde veya konteynerkentlerde kalıyor.

'BU DURUMDAN MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZIN HABERİ YOK' 

Bu tarihi seçimde deprem bölgesindeki yurttaşlarımızın da oy vermesi çok önemli. Türkiye’nin kaderine karar vermesi çok hayati ve önemli değerde. Bunun için YSK bazı tedbirler açıkladı. Deprem bölgelerinden ayrılan yurttaşlarımıza ve deprem illerinde kalıp da başka bir evde yaşayan veya çadırkente, konteynerkentte yaşayan yurttaşlarımıza, yeni kayıtlarını bildirmeleri için 17 Mart gece yarısına kadar süre verildi. Yalnızca yarın gece yarısına kadar bir süre var. Bu durumdan hâlâ milyonlarca yurttaşımızın haberi yok. Çünkü yeterince bilgilendirilmedi, kamu spotları yayınlanmadı ve bu yurttaşlarımızın kaldıkları yerlerde bu bilgilendirmeler yapılmadı. Onlara teknik destek de verilmedi.

TARİH MUTLAKA UZATILMALI

Pek çok yurttaşımızın interneti yok, telefonları yok, bilgisayarları yok. İnternete ulaşma şansları yokken onlara diyorsunuz ki ‘Ey depremzedeler, e-Devlet’e girin, e-Devlet’e girmezseniz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne başvurunuzu yapmazsanız oy kullanamayacaksınız’ diyorsunuz. Bu kabul edilemez. Bununla ilgili mutlaka gerekli tedbirlerin alınması lazım. 17 Mart tarihinin mutlaka uzatılması lazım.

'ŞUAN YÜZBİNLERCE YURTTAŞIMIZ SİSTEME GİRMEYE ÇALIŞIYOR'

Seçim öncesi hazineye 150 milyar liralık yük! Seçim öncesi hazineye 150 milyar liralık yük!

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü, açıklamasını yapıyor, ‘14 Mayıs seçimlerinde oy kullanabilmek için 17 Mart saat 23:59’a kadar başvurmak yapmak zorundasın’ diyor. Buraya gelen yurttaşlarımız neyle karşılaşıyor? Sistem kilitlenmiş durumda. Sistem, ‘Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeniyle işlemlerinizi tamamlayamıyoruz’ diyor. Şu anda yüz binlerce yurttaşımız bu sisteme girmeye çalışıyor ama sistem kilitlenmiş durumda.