Son dönemde Hürmüz Boğazı’ndaki ticari gemilere el koymasıyla ABD’yle karşı karşıya gelen İran’a karşı son hamlede, ABD Donanması, önceki gün üç binden fazla denizcinin, amfibi hücum gemisi ve bir rıhtım çıkarma gemisiyle Kızıldeniz'e geldiğini duyurdu.

5. Filo Sözcüsü Tim Hawkins, The Hill'e yaptığı açıklamada, "Bu birimler, istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri caydırmak ve İran'ın bu yılın başlarında ticari gemilere yönelik taciz ve el koymalarının neden olduğu bölgesel gerilimleri azaltmak için uluslararası ortaklarla birlikte çalıştığımız için önemli operasyonel esneklik ve yetenek katıyor" şeklinde konuştu. 

HAREKET EMRİ TEMMUZDA GELDİ

ABD Merkez Komutanlığı’na göre, Savunma Bakanı Lloyd Austin, temmuz ayında "İran'ın bölgedeki ticari gemilere el koymaya yönelik son girişimlerine yanıt olarak" hareket emri verdi. 

New York'ta su baskınları sonrası OHAL ilan edildi New York'ta su baskınları sonrası OHAL ilan edildi

Temmuz ortasında ABD Savunma Bakanlığı, İran'ın "istikrarı bozan" faaliyetlerine atıfta bulunarak "ABD çıkarlarını savunmak ve seyrüsefer özgürlüğünü korumak" için bir güdümlü füze sisteminin yanı sıra Ortadoğu'ya F-35 ve F-16 savaş uçakları göndereceğini söylemişti. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER