Dünyanın en önemli tahıl ihracatçılarından biri olan Ukrayna’da Rus işgalinin ardından mahsuller çevre ülkelere satılmaya başlanırken, geçtiğimiz aylarda başlatılan Ukrayna tahılına ihracat yasağının süresinin uzatılacağı bildirildi. 

İşte rezaletin görüntüleri! iPhone 15 almak için birbirlerini ezdiler İşte rezaletin görüntüleri! iPhone 15 almak için birbirlerini ezdiler

Haftalık Sieci dergisine verdiği bir röportajda Duda, Varşova'nın Avrupa Komisyonu'nun Ukrayna tahıllarına uyguladığı mevcut yasağı süresi dolduğunda uzatacağını belirtti. AB'nin Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan'a Ukrayna buğdayı, mısır, kolza tohumu ve ayçiçeği tohumu üzerindeki ithalat yasağının 15 Eylül'de sona ermesi planlanıyor.

‘TAM DESTEK AMA…’

Duda, "Rus saldırganlığına karşı savunmasında Ukrayna'yı sürekli olarak desteklediğimiz açık ama diğer mesele ve bu bizim en önemli yükümlülüğümüz, ülkemizin çıkarlarını korumak. Bu nedenle iç pazarın ve Avrupa Birliği pazarının savunulması bizimle başlar” ifadelerini kullandı. 

Geçen yıl AB, ülke ekonomisini desteklemek için Ukrayna'dan gelen tüm tarımsal ürünler üzerindeki gümrük vergilerini bir yıl süreyle askıya aldı. Bununla birlikte, ucuz Ukrayna tahıl bolluğu, AB üreticilerini haksız rekabet olarak değerlendirdikleri duruma karşı mücadele etmeye zorladı.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER