Otomobil bayilerinde sıfır araç bulunmaması ve sıfır araç tedarikindeki zorluklar, vatandaşları ikinci el otomobile yönlendirdi. Yaşanan bu yoğun talep fiyatlara da yükseliş olarak yansıdı.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz aralık ayında ÖTV matrah güncellemesinin ardından talep yükselmiş ve bu talebe bağlı olarak fiyatlar artmıştı. Bunun yanında artan maliyetler de fiyatların yükselmesindeki diğer etkenler arasında. İkinci el piyasasında aralık-mart itibarıyla yüzde 30’lara varan artışlar söz konusu” dedi.

SPK, dört şirketin halka arzını onayladı SPK, dört şirketin halka arzını onayladı

'ARAÇ ALMAK İÇİN EN DOĞRU ZAMAN BUGÜN'

“Yaş olarak yüksek talep 5 yaş ve üzeri araçlarda. En yüksek talep ise 10 yaş ve üstü araçlarda yaşanıyor. Marka/model olarak bakıldığında ise c segment aile otomobilleri en çok tercih edilen araçlar arasında” diyen Ertemel, şunları söyledi:

“Bu araçların pek çoğu yerli üretim olduğundan emsallerine göre fiyat avantajı sunmasıyla tercih sebebi oluyor. Piyasa şartları ve mevcut koşullar itibarıyla önümüzdeki süreçte araç fiyatlarının yükseleceği kanaatindeyiz. Bu sebeple otomobil almak isteyen vatandaşlarımıza her zaman söylediğimiz şey, araç almak için bugün en doğru zaman.

Global yaşanan hammadde ve çip problemleri gibi üretimi etkileyen sebepler neticesinde otomobil üretimi oldukça limitli gerçekleşiyor. Buna nazaran ülkemizdeki enflasyonist ortam ve fiyatların artacağı düşüncesiyle yatırım aracı olarak görülen otomobillere talep bir o kadar fazla.

'BEKLEME LİSTESİ UZAYABİLİYOR'

Dolayısıyla bekleme listesi aylarca uzayabiliyor. Oldukça limitli üretim ve yüksek talep ortamında bayilerin stokçuluk yaptığından söz edemeyiz. Fiyat yükselişlerini fırsat bilerek bu yöntemlere başvuranların sektör dışı kişi ya da kuruluşlar olduğunu düşünmekteyiz.(HalkTV)