Kıraça Holding'in sahibi İnan Kıraç'ın, Fransa'dan aranarak dolandırıldığı olayda kaybettiği tutarın 4,1 milyon euro değil 45 milyon euro ortaya çıktı.

T24'ten Cansu Çamlıbel, Fransız yargısına yansıyan kayıtları yayınladı.

2015-2017 arasında dönemin Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian taklidi yaparak dünyaca ünlü iş insanları ve din adamlarını dolandıran Gilbert Chikli'nin kurbanları arasında Kıraça Holding'in sahibi İnan Kıraç da bulunuyordu. Chikli, Le Drian'mış gibi yaparak İnan Kıraç’ı arayıp Suriye’de IŞİD’e esir düşen iki Fransız gazeteci için ödenecek fidye için yardım istemişti.

Chikli 2017’de gittiği Ukrayna’da tutuklandıktan sonra Fransa’ya iade edildi ve cezaevine koyuldu. Yargılama sürecini takip eden Fransız medyası, Chikli’nin toplamda 80 milyon euro vurgun yaptığını, bu rakamın yarısından fazlasını ise İnan Kıraç’tan aldığını iddia ediyordu. Kıraç ise o dönem ısrarla Fransız medyasının işi abarttığını, Chikli’ye kaptırdığı paranın sadece 4,1 milyon euro olduğunu söylemişti.

Naci Görür olası İstanbul depremi için önlem listesini açıkladı Naci Görür olası İstanbul depremi için önlem listesini açıkladı

Çamlıbel, Kıraç'ın ifadeleriyle ilgili şunları yazdı:

"Fransa’daki bazı gazeteciler ve Amerikalı Evan Ratliff ise olayı didiklemeye devam etmişti. Ratliff’in gazetecilikte ısrar etme sonucunda ulaştığı bilgilerin toplamı enteresan, dinleyin derim. Ancak bu ülkede yaşayan bizler açısından en önemli detay gazeteci Ratliff’in İnan Kıraç’ın yıllardır söylediği yalanı deşifre etmiş olması. Hem de bunu İnan Kıraç’ın kendi kaydettiği ses kayıtlarının bir kopyasına ulaşarak yapmış olması." Amerikalı gazeteci Evan Ratliff, Kıraç’ın kendi kaydettiği ses kayıtlarının bir kopyasına ulaştı. Konuya ilişkin mahkeme tutanağının ekran görüntüsü de ortaya çıktı."

Belgede şu ifadelere de yer verildi.

“Muhataplarının gerçek kimliğinden şüphelenen İnan Kıraç, dolandırıcılarla yaptığı son telefon görüşmelerinin ses kaydını yaptı. Bu ses kayıtları üzerinden ses karşılaştırması yapıldı. Müfettişler, Nijer olaylarında Jean Yves Drian kılığına giren sesin, İnan Kıraç ve Landes CCI ile temasa geçen dolandırıcınınkiyle benzerliğini hemen fark ettiler. 12 Ocak 2017’de İnan Kıraç'ın avukatı Osman İlkan Koyuncu dinlendi ve müvekkili adına X hakkında suç duyurusunda bulundu. İnan Kıraç'ın uğradığı fiili zarar 47.430.000 ABD Doları veya olayların meydana geldiği tarihteki EUR/USD kuru üzerinden yaklaşık 45 milyon Euro tutarındadır.”