Ateşkes sağlama çabalarının sonuçsuz kaldığı Gazze'de, İsrail'in hava saldırıları devam ediyor. İsrail ordusu gece boyunca Gazze Şeridi'nde yüzlerce noktayı vurduğunu ve bölgedeki üçüncü en büyük silahlı direniş örgütü olan Halk Direniş Komiteleri'nin silahlı kanadının komutanını öldürdüğünü açıkladı. İşgal altındaki Batı Şeria'da da gerilim devam ediyor.

Bölgedeki son gelişmeler şöyle:

'HAMAS'A AİT YÜZLERCE HEDEFİ VURDUK'

İsrail ordusundan sabah saatlerinde yapılan açıklamada, büyük kısmı Secaya mahallesinde olmak üzere Hamas'a ait yüzlerce hedefin vurulduğu, örgütün tank savar füze fırlatma noktaları, istihbarat altyapısı ve karargâhları dahil, altyapısının hedef alındığı bilgisi verildi.

'REFAH'TA SUİKAST' AÇIKLAMASI

İsrail ordusu, Gazze'de Hamas ve İslami Cihad'dan sonraki en büyük silahlı direniş örgütü olan Halk Direniş Komiteleri'nin silahlı kanadının komutanı Rafat Harb Hussein Ebu Halal'in de öldürüldüğünü duyurdu. Açıklamaya göre Halal, İsrail'in iç istihbarat servisi Şin Bet tarafından Gazze'nin güneyindeki Refah bölgesinde hava saldırısı ile hedef alındı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kudra ise Refah bölgesindeki hava saldırılarında, çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan ölenlerin olduğunu kaydetti. Kudra, can kaybı ve yaralanmalara ilişkin bilgi vermedi.

İSRAİL DEVLET TELEVİZYONU: KARA HAREKATI HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI

İsrail devlet televizyonu KAN ise İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne kara operasyonu yapmak için hazırlıklarını tamamladığını ileri sürdü. Haberde, kuvvetlerin hareketi ve konumlandırılması da dahil olmak üzere tüm gelişmelerin, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne girmek için hazırlıklarını tamamladığını gösterdiği savunuldu.

MÜLTECİ KAMPINDA OKUL VURULDU

İsrail'in gece yarısından sonra yoğunlaştırdığı hava saldırılarında vurduğu yerler arasında, Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerini terk eden insanların sığındığı Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) ait bir okul da bulunuyor. Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail, Gazze'nin güney kesimindeki Han Yunus Mülteci Kampı'ndaki UNRWA okulunu vurdu. Saldırıda ölenler ve yaralananlar olduğu belirtildi.

Motokuryeyi öldüren Somali liderinin oğlu, Türkiye'den kaçtı Motokuryeyi öldüren Somali liderinin oğlu, Türkiye'den kaçtı

HAN YUNUS'TA YEDİSİ ÇOCUK DOKUZ ÖLÜ

WAFA, Han Yunus'un güneyinde bulunan el Bekri ailesinin evinin hedef alındığı İsrail hava saldırısında ise yedisi çocuk olmak üzere en az dokuz kişinin öldüğünü duyurdu. Ağır bombardıman sonucu yıkılan evin enkazında hâlâ insanların bulunduğu ifade edildi. Yine Han Yunus'taki Havuz bölgesinde de evlerini terk edenlerin sığındığı Ahmed Abdulaziz Okulu yakınındaki bir ev hedef alındı. Saldırılar sonucunda ölenler ve yaralananların olduğu belirtildi.

BARI ŞERİA'DA DÖRT FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da da gece saatlerinde düzenlediği baskınlarda dördü çocuk, yedi Filistinliyi öldürüldü. WAFA'nın haberine göre, İsrail askerleri gece Ramallah, Nablus, El-Halil, Tulkerem, Beytullahim kentleri başta olmak üzere Batı Şeria'nın birçok kent ve beldesine baskın düzenledi. Baskınlara tepki gösteren Filistinlilere İsrail askerleri gerçek ve plastik mermilerle müdahale etti.

Filistin Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, Nablus'ta İsrail askerlerinin açtığı ateşte 24 yaşındaki İbrahim el-Hac Ali, Ramallah'ta ise bir Yahudi yerleşimcinin saldırısında 21 yaşındaki Muhammed Abdurrahman Fevvaka hayatını kaybetti.

Ramallah'ın Budrus köyündeki baskın sırasında çıkan çatışmada yaralanan 32 yaşındaki Cibril Avad, Nur Şems Mülteci Kampı'nda 16 yaşındaki Taha Mehamid, İsrail askerlerinin sağlık görevlilerinin girişine engel oldukları için kan kaybından yaşamını yitirdi.

İsrail askerleri, Beytullahim'deki Ed-Dehişe Mülteci Kampı'nda 17 yaşındaki Ahmed Saduk'u da başından vurarak öldürüldü.

Batı Şeria'da 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı 69'a yükseldi.

Kaynak: Artı Gerçek, Ajanslar