31 Mart Yerel Seçimlerinde Türkiye genelinde yüzde 3,77'lik bir oy oranına gerileyen İYİ Parti'de seçim sonrası Genel Başkan Meral Akşener istifa davet edilmişti.

Seçimlerdeki hezimetin ardından istifaya çağırılan İYİ Parti lideri Meral Akşener, canlı yayında şunları söyledi:

Milletimizin iradesiyle seçilen tüm büyükşehir belediye başkanlarına il ilçe ve belde belediye başkanlarını belediye belediyeler ve muhtarları tebrik ediyorum.

Şunu açıkça söylemek isterim ki seçimlerin cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir olgunluk ve zerafetle tamamlanmış olması, ülkemizin demokrasi geleneği için fevkalade önemli ve demokrasinin en temel ölçütü milletin hür iradesini yansıtma şartlarına sahip olabilmesidir.

Milletimiz bir il, 23 ilçe ve yedi belde olmak üzere toplam 31 yeri İYİ Parti'ye emanet etti. Bu kıymetli emanet için teşekkür ediyoruz.

İtirazlarımızın sürdüğü belediyeler var.

Geride bıraktığımız seçimlerle birlikte milletimizin iki yumruk arasına sıkıştırılmaktan ne kadar yorulduğunu bir kez daha görmüş olduk.

'SEÇİMLİ KONGREMİZİ TOPLAYACAĞIZ'

Milletimiz bu seçimde alışılmış kutuplaşma alanlarına suni kavgalara mecbur olmadığını sandığa gitmeyerek gösterdi.

Prag'da diplomasinin zaferi: Ermeni ve Rumların karşı çıktığı projenin temeli atılıyor Prag'da diplomasinin zaferi: Ermeni ve Rumların karşı çıktığı projenin temeli atılıyor

2023 yılındaki seçime göre milletimizin sandığa katılım oranındaki büyük düşüşü hiçbir siyasi görmezden gelemez.

Muhasebemizi ve özeleştirimizi yapacağız. Gereken adımları atacağız. Bu sebeple parti tüzüğünün bana verdiği yetki gereğince en kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız.