Memur ve memur emeklisinin iki yıllık zam pazarlığında, gözler üçüncü toplantıda. Kamu İşveren Heyeti'nin, ikinci teklifini sunması bugün saat 14.00'da sunması bekleniyor.

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Çalışma Bakanlığı önünde yaptığı açıklamada zam oranının revize edilmesini istediklerini belirtti.

Kahveci "2024 için kümülatif 100.2, 2025 için ise yüzde 158.4 zam oranıyla masaya geldik" diye konuştu. Kahveci, Merkez Bankası tahminlerinin gerçekleşmesinin düşük olduğunu belirtti.

"REFAH PAYI KIRMIZI ÇİZGİMİZ"

Kahveci "Vergi oranımız yüzde 15'e sabitlensin, refah payı kırmızı çizgimizdir" diye konuştu. Görüşmelerde ilk teklif 14 Ağustos Pazartesi günü açıklandı ancak memurun beklentisini karşılamadı.

BAKAN IŞIKHAN RAKAM VERMİŞTİ

Bakan Işıkhan, ''Kamu İşveren Heyeti olarak 2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9. 2025 yılı ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 olarak teklifimizi açıklıyorum. Merkez Bankamızın 2023 yılı enflasyon tahmini dikkate alındığında kamu görevlilerimize dönem zammına ilave olarak Ocak 2024'te yüzde 25 civarında enflasyon farkı vereceğimizi de öngörüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

"KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da ''Bunu kabul etmek mümkün değil. Tavsiyemiz hiç vakit kaybetmeden teklifi revize etmek'' açıklamasını yapmıştı.

Faiz kararı sonrası son durum: Dolar yükselişini sürdürüyor Faiz kararı sonrası son durum: Dolar yükselişini sürdürüyor

Memur-Sen, 2024'te toplam yüzde 70, 2025'te ise toplam yüzde 40'lık zam talebiyle masaya oturmuştu. Kira desteği, bayram ikramiyesi ve memura yapılan seyyanen zammın emekliye de yansıtılması talepler arasındaydı.

"PİYASA GERÇEKLERİNDEN UZAK"

3. toplantı öncesi Memur-Sen, teklifin neden revize edilmesi gerektiğine ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Merkez Bankası'nın 2023 için yüzde 58, 2024 için yüzde 33'lük enflasyon tahminleri hatırlatıldı. Hükümetin zam teklifinin "piyasa gerçeklerinden uzak" olduğu belirtildi.

SON TARİH 22 AĞUSTOS

Zam pazarlığında anlaşma için son tarih 22 Ağustos. Uzlaşma olmazsa kamu hakem heyeti devreye girecek ve 30 Ağustos'a kadar son karar verilecek.

Kaynak: Halk TV