ABD’den flaş iddia: Rusya, Kuzey Kore’den gıda karşılığında silah alıyor ABD’den flaş iddia: Rusya, Kuzey Kore’den gıda karşılığında silah alıyor

Savaşın yıldönümünde Ukrayna’ya dört koldan taarruz yapması beklenen Rusya, Ukrayna’nın çevresine takviye kuvvetler yağdırıyor.  Ukrayna'nın Rus işgali altındaki Luhansk eyaletinin valisi olan Serhiy Haidai, "Gittikçe daha fazla Rus gücünün bizim yönümüze konuşlandırıldığını görüyoruz, daha fazla ekipmanın getirildiğini görüyoruz" dedi.

‘15 ŞUBAT’TAN SONRA HER AN TAARRUZ BAŞLAYABİLİR’

Ukrayna televizyonuna verdiği demeçte Haidai, "Eskiden farklı şekilde kullanılan mühimmat getiriyorlar, artık gece gündüz bombardıman değil. Yavaş yavaş tasarruf etmeye başlıyorlar, tam ölçekli bir saldırıya hazırlanıyorlar. Asker toplamaları büyük olasılıkla 10 günlerini alacak. 15 Şubat'tan sonra büyük saldırı her an gerçekleşebilir" diye ekledi. 

UKRAYNA’NIN TAARRUZU BAHARDA

Ukrayna'nın 2022'nin ikinci yarısında kazandığı kazanımları artık elde edememesi ve Rusya'nın yüzbinlerce seferber edilmiş yedek birlikle ilerlemesiyle birlikte, birinci yıldönümü yaklaşırken savaş çok kritik bir noktaya ulaşıyor. Ukrayna, işgalin 24 Şubat'taki yıldönümü civarında Rusya tarafından ‘sembolik’ nedenlerle büyük bir saldırı başlatılabileceğini tahmin ederken, Ukrayna güçleri, kaybettiği toprakları yeniden ele geçirmek için bahar aylarında saldırı planlıyor, ancak vaat edilen uzun menzilli Batı füzeleri ve tanklarının teslimini bekliyor. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER