Sözcü yazarı İsmail Saymaz, İYİ Parti’nin Genel İdare Kurulu toplantısının perde arkasını yazdı. Saymaz, yerel seçimlere ayrı girme oylamasında yalnızda dört üyenin “ittifak” istediğini yazdı.

Saymaz, bu dört kişinin, “Emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, İstanbul eski  Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, oyuncu Mehmet Aslan ve İYİ Parti Ankara eski İl Başkanı Yetkin Öztürk” olduğunu kaydetti.

'TEK BAŞIMIZA GİRDİĞİMİZDE SIFIR İL VE SIFIR İLÇE KAZANIYORUZ'

Saymaz devamında edindiği kulis bilgileri şöyle aktardı:

İyi Parti kulislerinden öğrendiğim kadarıyla Üçok, 14 Mayıs'ta Cumhur ve Millet ittifaklarının aldığı oy oranından yola çıkarak, bir konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu’ndan iktidara sert çıkış: Türkiye'yi daha ne kadar küçük düşürebilirim Kılıçdaroğlu’ndan iktidara sert çıkış: Türkiye'yi daha ne kadar küçük düşürebilirim

Üçok'un hesabına göre Millet İttifakı bu oyla 14 büyükşehiri ve sekiz şehri kazanabiliyor. Alabileceği belediyeler arasında AK Parti ve MHP'nin elindeki Balıkesir, Denizli, Manisa, Uşak ve Zonguldak var. Ayrıca 198 ilçeyi elinde tutuyor.

59 şehri kazanmak ise imkansız görünüyor.

Buna karşılık ayrı aday gösterildiğinde, yine Üçok'a göre CHP yalnızca İzmir, Muğla ve Edirne'yi alabiliyor.

İyi Parti sıfır çekiyor.

Üçok'un bu verileri aktardıktan sonra şöyle dediği öne sürülüyor:

‘Tek başımıza girdiğimizde sıfır il ve sıfır ilçe kazanıyoruz. CHP bizsiz girerse üç il kazanabiliyor. Diğer illeri kaybediyor. İttifaksız girdiğimizde Türkiye'de her taraf Cumhur İttifakı ve HDP'nin olacak.'

Kaynak: Sözcü