Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş'u, İsrailli mevkidaşı Eli Cohen ile görüşmesi nedeniyle görevden aldı. Filistin yönetimini destekleyen Libya, İsrail’i resmi olarak tanımazken, el-Menguş'un Cohen ile görüşmesi ülke genelinde protestolara yol açtı.

İsrailli kadın asker, Filistinli mahkumla cinsel ilişkiye girdi! Ülkede kadın gardiyanlık yasaklandı İsrailli kadın asker, Filistinli mahkumla cinsel ilişkiye girdi! Ülkede kadın gardiyanlık yasaklandı

HALK FİLİSTİN İÇİN SOKAKTA

Abdulhamid Dibeybe, bakan Necla el-Menguş'un "geçici olarak görevden alındığını" ve adalet bakanının liderliğindeki bir komisyon tarafından "idari soruşturmaya" tabi tutulacağını duyurdu.

Öte yandan, görüşmenin gündeme bomba gibi düşmesinin ardından Libya başkenti Trablus’ta ateşli protestolar patlak verdi. Protestolar ülkenin diğer şehirlere de sıçrarken, tepkili halk yolları kapattı, lastik yaktı ve Filistin bayrağı salladı.

İSRAİL’İN AÇIKLAMASIYLA ÇELİŞİYOR

Libya Dışişleri Bakanlığı, İsrailli bakan Cohen ile görüşmeyi "şans eseri ve resmi olmayan bir karşılaşma" olarak nitelendirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Cohen, "Dışişleri bakanıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin büyük potansiyeli hakkında konuştum" ifadelerini kullandı.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER