ABD New York Sağlık Departmanı tarafından yapılan açıklamada, eyalet sınırları içerisinde ilk defa bir kişide maymun çiçeği virüsüne rastlandığı, hastayla temas halinde olabilecek kişilere ulaşmaya çalışıldığı ifade edildi.

Eyalet sınırları içerisinde görülen vakanın hangi şehirde bulunduğu bilinmezken yılda yaklaşık 70 milyon turistin ziyaret ettiği New York City'de ortaya çıkma ihtimali ise endişe yaratıyor.

TEDAVİSİNE BAŞLANDI

Açıklamada, Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) tarafından sözkonusu kişinin izole edildiği ve tedavisine başlandığı belirtildi.

DSÖ, 80 VAKAYI DOĞRULADI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), şimdiye kadar 80 maymun çiçeği vakasını doğruladı. 50 vakanınsa henüz araştırılmasına devam ediliyor.

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor. Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.