Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesinin ardından MHP yönetiminin izlediği tutumun partinin oylarında önemli bir düşüşe yol açtığı ifade ediliyor.

'BAHÇELİ'Yİ KIZDIRACAĞINDAN ÇEKİNİYORLAR'

Gazeteci Murat Yetkin'in konuya ilişkin "Sinan Ateş cinayeti: Erdoğan’ın son baş ağrısı" başlığıyla kaleme aldığı yazısında aktardığına göre, cinayetinden ardından MHP'nin oylarında yaşandığı belirtilen düşüşü AK Parti'nin yöneticileri dahi dile getiriyor. Yetkin, olayın faillerinin bulunmasına ilişkin yargı sürecinin AK Parti'deki yansımasını da "Ülkücülerin MHP’nin Ateş cinayeti karşısındaki tutumunu protesto eden bölümü, cinayet çözülmezse sandığa gitmeyeceğini söylüyor; bu Cumhur İttifakı için kötü haber. Öte yandan Erdoğan da güvenlik bürokrasisi de cinayetin arkasında MHP bağlantıları çıkabileceğini görüyor ve bunun Devlet Bahçeli’yi kızdıracağından çekiniyorlar" ifadeleriyle dile getirdi. 

İYİ Parti'den, eski bakana suç duyurusu İYİ Parti'den, eski bakana suç duyurusu

TETİKÇİ BULUNAMADI 

Yetkin: "Kulislerde cinayetin işlenmesinde iki etken olabileceğinin konuşulduğunu belirten Yetkin, bunların başında "MHP içinde belli grupların Devlet Bahçeli’den sonra parti liderliği için girdikleri siyasi mücadeleyi siyaset-dışı alanlara taşıması" düşüncesinin geldiğini belirterek, şunları ifade etti: "Bahçeli’nin TBMM Grubuna hitap ederken 'Hiçbir ülkücünün zarar görmeyeceğine' kefil olması, Sinan Ateş cinayeti arkasındakileri hedef almaktan çok MHP kurullarında cinayetin uzanabileceği isimleri başlarına bir şey gelmeyeceğine temin etmeyi amaçlıyor gibiydi. Eli tutulmasa cinayeti kısa sürede aydınlatma yeteneğine sahip olan polis hala tetikçiyi bulabilmiş değil.

'SEÇİME 109 GÜN KALDI'

Soruşturma hakkında ilk günlerdeki kadar bilgi çıkmıyor medyaya. Belli ki Soylu ve Bozdağ bakanlıklarında sıkıyönetim ilan etti. Ancak bu defa sızan bilgilerin hepsi soruşturma sürecini etkileyecek ağırlıkta. Bu bilgiler doğrudan hedef şaşırtmak isteyen Soylu, ya da Bozdağ’a bağlı ekipler tarafından mı, yoksa içerideki rakipleri tarafından mı medya ve muhalif siyasetçilere sızdırılıyor? Devlet içinde birileri bu cinayeti siyasi boyutlarıyla aydınlatma iradesinin iktidara gelebileceği ihtimali üzerine böylelikle kendilerini sağlama almaya mı çalışıyor? Siyasi kuliste artık muhalefet kanadı değil, AK Parti yönetim kademesindeki isimler dahi MHP oylarının Ateş cinayeti nedeniyle yüzde 5’in altına düştüğünden söz ediyor, 'Ama neyse' diye ekliyorlar, 'Biz bu ara yükseliyoruz, Cumhur İttifakı ortalaması düşmüyor. Düğüm ya AK Parti'nin cinayetin çözülmesinin Erdoğan yararına olduğuna inanıp polis ve savcıların elini serbest bırakmasıyla çözülecek gibi duruyor, ya da gerçekten bir iktidar değişikliğiyle. Seçime 109 gün kaldı bu arada…" ifadelerini kullandı.