Hakkında 'Silahlı terör örgütü adına suç işlemek' suçlamasıyla dava çılan Ogün Samast 4'üncü kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı davanın zaman aşımından düşmesini talep etti...

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastının tetikçisi Ogün Samast, Bolu F Tipi Cezaevi’nden koşullu salıverilme kapsamında 15 Kasım 2023'te tahliye edildi.

Tahliyesinin ardından Samast hakkında, 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçundan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlanıp, 17 Kasım'da iddianame düzenlendi.

İddianamede, Ogün Samast'ın 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi. Dosya, daha sonra hukuki ve fiili irtibat nedeniyle İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in de arasında olduğu 11 sanığın yargılandığı davayla birleştirildi.

Ogün Samast, İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 4'üncü duruşmasına SEGBİS ile katılmak için Trabzon Adliyesi'ne geldi. Siyah takım elbise giyip, arkadaşlarıyla adliyeye gelen Samast, duruşma için 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi salonuna geçti.  

Erdoğan'dan Kıbrıs'la ilgili net mesaj: Federal bir çözüm mümkün değil Erdoğan'dan Kıbrıs'la ilgili net mesaj: Federal bir çözüm mümkün değil

Samastjpg K55 J1M26 G0 Kq I0 Ofr 1Hg

Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

ELİNDE TESPİHLE ÇIKTI

Duruşma savcısı mahkemeye sunduğu mütalaada aralarında Samast'ın da bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmesi talebinde bulundu. 

Duruşmada savunma yapan Ogün Samast da mütalaaya katıldığını ve bir diyeceğinin olmadığını ifade etti.

16 Ekim'e ertelenen duruşmada savunma yaptıktan sonra adliyeden tespih sallayarak çıkan Samast, kendisini bekleyen otomobile binerek adliyeden ayrıldı.