Jeoloji Mühendisleri Odası, yıkıcı Kahramanmaraş depremleri sonrası yüksek deprem riski olan bölgelerdeki okul ve hastanelerde incelemelerde bulundu. Daha önceki hazırlanan raporda 4 bin 159 okulu belirleyen JMO, daha sonra yaptığı araştırmalarda deprem riski yüksek olan bölgelerdeki hastaneleri araştırdı. Yapılan incelemeler sonrası JMO'ya göre risk altındaki hastanelerin 163'ü İstanbul'da yer alırken, İzmir'de 45, Manisa'da ise 40 tanesi risk altında hizmetlerine devam ediyor.

YIKICI DEPREMLERDE RİSKLİ HASTANE SAYISI 616

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, bilimsel araştırmaya göre 616 hastaneden 196'sı çok yüksek, 92 hastanenin ise çok daha yüksek risk altında bulunuyor. 2019'dan sonra yapılan çalışmlarda deprem riski en yüksek alanlarda bulunan 2 bin 420 hastane ile sağlık merkezini inceledi. Bu hastaneleri yıkım gücü en yüksek ivme değerlerine göre 3 ayrı senaryoda teste sokan JMO, 0.40g ve üstü ivme değeri olan yıkıcı bir depremle karşı karşıya kalacak hastane sayısının 616 olduğunu belirledi. Buna göre 2019 yılından sonra inşa edilen ülke genelindeki her 4 hastaneden en az 1'i yüksek deprem riski altında bulunuyor.

JMO'nun hazırladığı rapora göre, daha yıkıcı etkiye sahip 0.50g ve üzeri ivme değerli deprem riski altında 196 hastane; 0.60g ve üzeri ivme değerli deprem riski altında ise 92 hastane bulunuyor. Raporda, 14 hastanenin ise 0.68g ile 0.75g gibi olağanüstü ivme değeri olan çok büyük depremlerle karşılaşacağı belirtildi.

THY açıkladı! Tüm seferler iptal THY açıkladı! Tüm seferler iptal

TÜM SAĞLIK TESİSLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Risk altındaki hastaneler konusunda Sağlık Bakanlığı'nı göreve çağıran JMO yönetimi, bakanlığın bu konudaki öncelik sırasını da dikkate alarak, tüm sağlık tesislerini gözden geçirmesini talep etti. Yetkililer, fay sakınım bandı içinde olanlar ile zayıf mühendislik özelliklerine sahip, jeolojik sakıncalı alanlar üzerine inşa edilmiş sağlık tesisi binalarının yıkılarak daha güvenli alanlara taşınmasını istedi. JMO, diğer alanlardaki kamu hastaneleriyle özel hastanelerin de gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.