CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Özgür Özel'in açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"31 Mart seçimlerinde biz bir partiyle ittifak yapmadık ama bu seçimin en büyük ittifakının içindeyiz, onun adı da Türkiye İttifakı'dır dedik herkesi davet ettik ve davet etmeye devam edeceğiz. Bugün Türkiye İttifakı biraz daha genişliyor. Müslüm Doğan bugün baba ocağına dönüyor. Türkiye İttifakı'na katılırken şunu hatırlatmak isteriz. Biz bu ittifakı şöyle tarif ettik; milli takım gol atınca sevinen herkes, türkiye ittifakındadır dedik. Geçtiğimiz Portekiz maçında birlikte üzüldük. Yarın hep birlikte Çekya maçını kazanıp hep birlikte o coşkuya ortak olacağız.

"DEDAŞ'IN İNANILMAZ İHMALLERİNİ ANLATIYOR"

İçişleri Bakanı'nın ilk gün yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığı meselenin bir anız yangınından kaynaklanmadığı ortaya çıktı. Çok sayıda bağımsız kuruluşun yazdığı raporlar DEDAŞ'ın inanılmaz ihmallerini anlatıyor. 15 maddelik raporda yangın çıkması için etraftaki otların yanması için ne gerekiyorsa yapıldığını, ufacık tedbirlerin alınmadığını, yandaki araçların budanmadığını DEDAŞ'ın bu yangına davetiye çıkardığını gösteriyor bu raporlar. DEDAŞ herhalde bu bölgenin en çok şikayet ettiği kurumdur. Sayaç okunmadan kesilen yüksek faturalardan tutun çiftçiye ait trafoların haczine elektrik kesintilerine, elektrik altyapısının yenilenmemesine sayısız şikayet var. En çok Şanlıurfa'da var. DEDAŞ'ın oraya ettiğini kimse etmiyor. Şanlıurfa'yı bu kavurucu sıcakta elektriksiz dolayısıyla susuz bırakıyor. Sağlık hakkını tehdit ediyor. Solunum cihazlarını diyaliz hastalarına bağlı hastaların yaşamını riske atıyor.

Elektrik mühendisleri odasına tüketici derneklerine kulak verdik. Orman yangınına bakıyorsunuz 15 can gitmiş DEDAŞ'ın ihmalinden kaynaklanıyor, diyaliz hastası zehirlenecek DEDAŞ'tan kaynaklanıyor. Bu sıcak altında sağlık tehdit altında. Bir kent bir bölge sadece karın peşinde koşanların dezonformasyonuyla "efendim kaçak kullananlar var ondan oluyor" kaçak kullanan varsa onunla ilgili yapılacak iş başkadır. Bir şehre düzenli elektrik sağlamak için yapılacak iş başkadır. Orman yangınlarının tüm yönleriyle araştırılması lazım.

İKTİDARIN TASARRUF PAKETİNE TEPKİ

Geçtiğimiz ay, sözde büyük ümitlerle tasarruf paketi açıkladılar. Açıkladı tasarrufun tümünü yapsalar 100 milyar TL, yani bu yılın bütçesinin binde 9’u yani yüzde 1 değil. Ama bir yanda emekçinin servisini kaldıralım, öğretmeni atamayalım, emekliye asgari ücrete zam yapmayalım tasarrrufa ihtiyaç var. Ama bakın ne oldu. Daha bir ay geçti, temsil ve tanıtma giderleri 2 kat artmış. Haberleşme gideri 150 milyon TL artmış. İkisinin toplamı yarım milyar. 100 milyar tasarruf edecekler iki kalemde yarım milyar israfa gitmiş. Kamu binaları kiralama giderleri yüzde 100 artmış.

Geçen yıl Merkez Bankası 800 milyar TL zarar etti, tasarrufun 8 katı. KKM’ye 1,2 trilyon verdiler tasarrufun 12 katı. Kamu Özel işletmelerine üç yılda 675 milyar ödeyecekler 6 katı. Bütçeden bu yıl sadece faize 1,3 trilyon ödenecek 13 katı. Gerçekleşen yine israf yine masraf yoksullaşan yine vatandaş zenginleşen yine yandaş.

KİRA YARDIMI KONUSU

Geçtiğimiz gün Malatya'daydım. Konteyner kente gittik orayı gördük 16 ay sonunda Malatya'da bir arpa boyu yol alınmadığını ve maalesef kentin geceleri adeta hayalet bir kente dönüştüğünü ya da göç edenlerin yanında sürdüğünü ama Malatya'da kimsenin yüzünün gülmediğini söylemeliyim. 1 yılda 650 bin konut verenler neredeyse 1.5 yıl oluyor 79 bin konut yaptılar. Biz onlar söz verirken bunun mümkün olmadığını söylemiştik. Bu ay kira yardımı da bitiyor. Aldığımız bilgi, kira yardımını uzatmayı düşünmedikleri. Kira yardımının uzatılmasıyla ilgili sorumlulara gerekli önerilerini bulunacağız.

Toplantı 3 saat sürdü: MGK bildirisi yayımlandı Toplantı 3 saat sürdü: MGK bildirisi yayımlandı

YALÇIN KARATEPE-MEHMET ŞİMŞEK GÖRÜŞMESİ

Dün Sayın Yalçın Karatepe, gelecekteki Ekonomi Bakanlarımız’dan birisi, bu güya rasyonel ama hala zengine rasyonel vatandaşa irrasyonel politikaların uygulayıcısı Mehmet Şimşek ile görüştüler. Görüşmenin randevu öncesinde ve sırasındaki nezaket ve devlet adamlığına yakışır tutum için öncelikle Sayın Şimşek’e teşekkür ederiz. Siyaset öneri sunma işi. Doğru bildiğini anlatma işi. Düne kadar siz değil miydiniz? Bu CHP hep eleştiriyor çözüm önerisi söylemiyor diyen. CHP eleştiriyor ve nasıl çözülmesi gerektiğini söylüyor. Görüşme uzun sürdü, fevkalade karşılık nezaket içinde geçen doğru bir dilin kullanıldığı ama maalesef aynı dilin konuşulmadığı bir görüşmedir.

Biz görüşmede şunu söyledik. Bu krizin sebebi toplumun kırılgan kesimleri değil. Bu krizi emekliler emekçiler, çiftçiler, esnaf, işsizler yaratmadı. Bu krizi bütün dünya yönetebilirken yönetmeyen anlayış yarattı. Bu krizi yüksek enflasyon aldım deyip Ecevit’ten yüzde 29’la alıp enflasyonu yüzde 179’lara çıkaranlar yarattı. Kemer sıkalım diyorsun esnaf kemer sıkacak senin yandaşlar bir düğme daha bollaştıracak. Öyle yağma yok dedik. Gittik dedik ki 10 bin lira emekli maaşı olmaz en az asgari ücret kadar yapmalısınız.

Emekliler 10 lirayla geçinemez dedik. Önce bir asgari ücret yapın biz gelince iki yıl sonra bir buçuk asgari ücret yapacağız dedik. Çünkü AKP geldiğinde en düşük emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti.

Geldiklerinde emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu şimdi 2.5 çeyrek altın alıyor. Her ay 5 çeyrek altın emeklinin cebine girmiyor. Asgari ücret 17 bin lira ve verdikleri günden bu yana yüzde 25 erimiş durumda. Bakır borudan enflasyon hesaplıyor, gıda ürünlerinden hesaplamıyorlar. Seçimden önce asgari ücrete 4 kez zam düşünebiliriz derken bugün zam olmayabilir diyorlar.

Sorduk bu konuda bir netlik yok. Emekli maaşını asgari ücret seviyesine çekmeden, asgari ücrete enflasyon oranında iyileştirme yapmadan olmaz. Kuru üzüme de fındığa da maliyetinin altında taban fiyatı verecekler. Bu rakamlar da güncellenmelidir. Esnaf borcunu kapatmak için kredi kartından çekiyor. Faizden alınan vergi düşürülmeli. Esnaf ve çiftçi kredi kartını işi için kullanmışsa faiz ödemesi bir kere olsun sıfırlanmalıdır.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ'YE 'GEÇMİŞ OLSUN' MESAJI

Özel, gazetecilere Bahçeli'nin MHP grup toplantısının ardından rahatsızlanmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Özel, "Kendisine geçmiş olsun diliyorum. Konuşmada MHP ile ilgili kısmı da o yüzden atladık, acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.