Cumhurbaşkanı Pedro Castillo'nun yasama meclisini feshetmeye teşebbüs ettikten sonra aralık ayında devrilmesinden bu yana Peru'da protestolar alevlenmişti. Arjantinli papa, Aziz Petrus Meydanı'ndaki binlerce kişiye haftalık konuşmasında, "Nereden gelirse gelsin, şiddete hayır. Artık ölüm yok" diye kaydetti.

‘DİYALOG YOLUNA GEÇİN’

Francis, "Şiddet, sorunlara adil bir çözüm bulma umudunu söndürür. Tüm tarafları, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne tam saygı içinde, aynı ulusun kardeşleri arasında diyalog yolunu tutmaya davet ediyorum" dedi.

Polisin başkent Lima'da cam şişe ve taş atan göstericileri püskürtmek için göz yaşartıcı gaz kullanarak protestocularla çatışması ve sokaklarda ateş yakılması nedeniyle gerginliğin yeniden artması nedeniyle düzinelerce kişi yaralandı.

İran'dan gelen iki yolcu üzerine sarılı uyuşturucuyla yakalandı İran'dan gelen iki yolcu üzerine sarılı uyuşturucuyla yakalandı

Bu haftaya kadar Peru'nun güneyinde yoğunlaşan huzursuzluk, hükümetin olağanüstü hali altı bölgede uzatmasına ve bazı sivil hakları kısıtlamasına yol açtı.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER