Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta perşembe günü politika faizini yüzde 30’da tutacağı iddiası piyasalarda etkisini gösterdi.

Birçok banka son iki günde mevduat faizlerini 5 puan indirerek yüzde 35-37 seviyesine çekti. Kur korumalı mevduattan dönen müşterilere de en fazla yüzde 40 faiz öneriliyor.

Piyasalar nefesini tutmuş Merkez Bankası’nın (TCMB) 26 Ekim Perşembe günkü kararını beklerken politika faizinin yüzde 30’da sabit kalacağı dedikodusu son günlerde yıllık yüzde 40’ı bile aşan mevduat faizine büyük darbe vurdu.

Dedikodunun yayılması üzerine maliyetini artırmak istemeyen birçok banka son iki günde 32 gün vadeli mevduat faizlerini yüzde 40- 42’lerden yüzde 35-37 seviyesine kadar düşürdü.

HERHANGİ BİR ORAN VEREMİYOR

10 Haber.net'ten Nuray Tarhan'ın haberine göre, Kur korumalı mevduattan (KKM) dönen müşterilerine 32 gün vadede yıllık yüzde 43 faiz veren bankalar bile en fazla yüzde 37-40 faiz öneriyor, politika faizi kararının açıklanacağı gelecek hafta içinse herhangi bir oran veremiyor.

Uzmanlar seçimden bu yana yaklaşık 20 puan arttığı için hacmi azalan kredilerden artık para kazanamayan bankaların mevduat faizleri nedeniyle de maliyet yükseltmek istemediğine dikkat çekiyor.

DEĞİŞİKLİK YAPILMAYACAK

“Bankalar mevduat faizlerinde indirime gitti çünkü Merkez Bankası’nın politika faizinde değişiklik yapmayacağını öngörüyorlar.

Bu da piyasalarda likidite sıkışıklığına yol açabilir” diyen ekonomist Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, “Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele için sıkı para politikasını sürdürmesi gerektiğini” belirtti.

TCMB 21 Eylül’deki Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini beklentiler doğrultusunda 500 baz puanlık artışla yüzde 30’a yükseltmişti.

Böylece Hafize Gaye Erkan yönetimindeki TCMB uyguladığı sıkı para politikasıyla hazirandan bu yana politika faizini toplam 21,5 puan artırarak 2003 Eylül ayından bu yana en yüksek nominal seviyesine yükseltmişti.

SÜRECİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Geçen ayki faiz artışı sonrası PPK yaptığı açıklamada “Kurul dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çarpıtılması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verilmiştir" ifadelerine yer vermişti.

Banka ayrıca faiz artışlarının devam edeceği mesajını yenileyerek, “Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir” açıklaması yapmıştı.

"BU NASIL SIKI PARA POLİTİKASI?"

Öte yandan ekonomist Barış Soydan da mevduat faizleriyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

Mevduat faizlerindeki düşüş sürüyor. En iyi mevduat oranını kamu bankaları veriyorken şimdi onlar da indirmeye başladı. Vakıfbank %40 verdiği mevduatı, 2 puan düşürerek %38'e indirdi. Garanti bankası dün mevduata %33 verdi.

TÜSİAD'dan iktidara hatırlatma: Hukuk olmadan, ekonomik ilerleme olmaz TÜSİAD'dan iktidara hatırlatma: Hukuk olmadan, ekonomik ilerleme olmaz

Mevduat faiziyle birlikte borsanın da düştüğü koşullarda tasarrufu olanların altına koştuğunu tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.

İyi de bu nasıl "sıkı para politikası"?