Güvenlik gerekçesiyle Fransa, Almanya, İngiltere ve Hollanda’nın İstanbul başkonsolosluklarını kapatmasının ardından Pierre Loti Fransız Lisesi'nin Beyoğlu yerleşkesi yine aynı gerekçeden geçici olarak eğitime ara verdi.

Pierre Loti Fransız Lisesi'nin okul velilerine gönderdiği bilgilendirme mesajında, 'terör tehdidine karşı Beyoğlu yerleşkesinin 2 Şubat Perşembe ve 3 Şubat Cuma günleri kapalı olacağı' bildirildi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; velilere gönderilen bilgilendirme mesajında, "Mevcut güvenlik bağlamında ve diplomatik merciler ile bağlantılı olarak, Beyoğlu yerleşkesi 2 Şubat Perşembe ve 3 Şubat Cuma günleri kapalı olacaktır. Kontrolümüz dışındaki bu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz, sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Mümkün olan en kısa sürede normale dönmeyi öngörmek için cuma günü durumun gelişimi hakkında sizi bilgilendireceğiz" denildi.

NE OLMUŞTU?

Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın İsveç'teki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran yakmasının ardından Fransa, Almanya, İngiltere ve Hollanda’nın güvenlik endişesi gerekçesiyle İstanbul’da bulunan başkonsolosluklarını kapatmıştı. Kanada da yakın bir zamanda Türkiye’de terör saldırısı gerçekleştirebilme tehdidi olduğunu açıklayarak vatandaşlarını uyarmıştı.

Bakan Özer: Eğitim 4 ilde kademeli olarak başlıyor Bakan Özer: Eğitim 4 ilde kademeli olarak başlıyor

27 Ocak’ta ABD, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya ve İsveç, Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarına olası “terör” eylemlerine karşı uyarılarda bulunmuştu. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, “İstanbul’daki kiliseler, sinagoglar, büyükelçilikler/konsolosluklar ve diğer yerlere yönelik terör saldırısı tehdidi bulunmaktadır” denilmişti.