Dünyadan gelen tonlarca yardımın bekletildiği Gazze-Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı günler sonra açıldı.

Netanyahu'dan Yahya Sinvar açıklaması: Evini kuşattık Netanyahu'dan Yahya Sinvar açıklaması: Evini kuşattık

Mısır basını, gıda ve ilaç taşıyan kamyonların Gazze’ye geçişini canlı yayınladı.

Hamas’a bağlı hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamada da, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) “temel insani yardımlarının” Mısır sınırından Gazze’ye girdiği belirtildi.

"İNSANİ FELAKETİ DİNDİRMEZ"

Refah Sınır Kapısı’nın geçici süreyle açılmasının “Gazze’de yaşanan insani felaketi dindirmeyeceği” kaydedilen açıklamada, “sağlık hizmetlerinin verilemediği ve yaralananların tahliye edilerek tedaviye ihtiyaç duyduğu” aktarıldı.

Gazze’de “yakıt, ilaç ve tıbbi malzeme stoklarının en düşük seviyede olduğu” ve bölge halkının gıda ve elektrikten mahrum kaldığı ifade edildi.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Refah sınırının Gazze’de mahsur kalan yabancıların çıkabilmesi için açılacağını duyurmuştu.

EN TEMEL MALZEMELERDEN YOKSUNLAR

Gazze'de İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 4 bini aşarken bölgede İsrail kontrolü altında olmayan tek geçiş noktası Refah'ta yardımlar günlerdir bekliyor. BM yetkilileri yardımların geçişi için görüşmelerin hızlandırıldığını duyurmuştu.

Gazze'de bombardıman altında yaşayan 2 milyonu aşkın kişi, savaş dışında da dışarıdan gelen yardımlarla hayatını sürdürüyor. 15 gündür bombalanan bölgede ölüm kalım savaşı veren halk, su ve yiyecek dahil en temel malzemelere ulaşamıyor.

Gazze'ye tam abluka uygulayan İsrail, daha önce bölgeye yardım geçişine itiraz etmişti.