Avrupa Ligi'nde temsilcimiz Fenerbahçe'yi çeyrek finalde eleyen Sevilla, turnuvanın finalinde eşleştiği İtalyan temsilcisi Roma'yı 120 dakika eşitliğin bozulmadığı karşılaşmada penaltı atışları sonucu mağlup etmiş ve kupayı bir kez daha müzesine götürme başarısını gösterdi.

Hem karşılaşma sırasında hem de sonrasında Roma teknik direktörü Jose Mourinho tarafından  çokça eleştirilen hakem Anthony Taylor'ın performansına Roma seyircisi de kayıtsız kalmadı.

Maç sırasında yaşanan gerilim maçın oynandığı Budapeşte havalimanında da artarak devam etti. Şehirden ayrılmak için ailesi ile birlikte havalimanına gelen İngiliz hakem kalabalık bir taraftar grubunun ortasında kaldı. Anthony Taylor ve ailesine önce sözlü olarak sataşan taraftarlar daha sonra ipin ucunu kaçırıp saldırma girişiminde bulundu.

Fenerbahçe seriye bağladı: 4-0 Fenerbahçe seriye bağladı: 4-0

Eşini ve kızını koruyarak kalabalığın içinden çıkış yapmaya çalışan Anthony Taylor’ın zor anları kameralara yansıdı. Araya giren güvenlik görevlilerinin fiziki müdahalesi ile önlemeye çalıştığı öfkeli Roma taraftarları, Taylor ve ailesinin arkasından masa ve sandalye attı.

Yaşananların ardından İngiliz Profesyonel Maç Hakemleri Birliği hakem Anthony Taylor ve ailesinin maruz kaldığı saldırılarla ilgili kınama mesajı yayınladı. Yapılan açıklamada finalin ardından tırmanan büyük gerilim nedeniyle her türlü saldırıya karşı Taylor’ın ve ailesinin yanında olmaya devam edileceği vurgulandı.

Kupada 2006, 2007, 2014, 2015, 2016 ve 2020 yıllarında mutlu sona ulaşan Sevilla, 7. kez çıktığı finalde yine kazanan taraf oldu. İspanyol ekibi, UEFA Avrupa Ligi'ni bir kez daha müzesine götürürken gelecek sezon Şampiyonlar Ligi kuralarına 1. torbadan girmeye hak kazandı.

Jose Mourinho, UEFA organizasyonlarında çıktığı 6. finalde ilk yenilgisini yaşadı. Daha önce 2 UEFA Avrupa Ligi, 2 UEFA Şampiyonlar Ligi ve bir UEFA Avrupa Konferans Ligi olmak üzere çıktığı 5 finali de kazanan Mourinho, bu kez Avrupa Ligi finalinde Sevilla engeline takıldı.

Porto ile 2002-2003 ve Manchester United ile 2016-2017 sezonunda UEFA Avrupa Ligi şampiyonluğu gören Mourinho, 2003-2004 sezonunda Porto, 2009-2010 sezonunda ise Inter ile UEFA Şampiyonlar Ligi zaferine ulaştı.

Tecrübeli teknik adam, Roma ile 2021-2022 sezonunda da UEFA Avrupa Konferans Ligi'ni kazandı.