Romanya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa merkezli Naval Group'tan dört savaş gemisi satın almak için uzun süredir ertelenen anlaşmayı, şirket ve bir ortağının sözleşme imzalamak için verilen süreyi karşılayamamasının ardından iptal edildiği bildirildi.

Savunma firması Naval Group, Rumen şirketi Santierul Naval Constanta ile ortaklaşa 2019 yılında Romanya için dört Gowind donanma gemisi inşa etme ve mevcut iki fırkateyni 1,2 milyar euroya yenileme sözleşmesini almıştı. Ancak anlaşma, önce yasal zorluklar ve ardından iki şirketin artan maliyetler konusunda anlaşmaya varamaması nedeniyle ertelendi.

UKRAYNA İŞGALİ HAREKETE GEÇİRDİ

2004'ten beri NATO üyesi ve 2007'den beri AB üyesi olan Romanya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline tepki olarak bu yıl savunma harcamalarını GSYİH'nın yüzde 2,5'ine çıkardı.

Ukrayna ile 650 kilometrelik sınırı paylaşan ülke, bir ABD balistik füze savunma sistemine ev sahipliği yapıyor ve geçen yıl itibariyle, topraklarında Fransa liderliğindeki kalıcı bir NATO muharebe grubuna sahip.

Dünyanın en katı yasağı olabilir! Sigarayı tamamen yasaklıyorlar Dünyanın en katı yasağı olabilir! Sigarayı tamamen yasaklıyorlar

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER