Rusya'da devlet bankası VTB'nin yurtdışında bloke edilen fonlarını geri almak için açtığı davada, Rus mahkemesi JPMorgan'ın 440 milyon dolarına el konulmasına karar verdi.

Petersburg'daki tahkim mahkemesi tarafından verilen karara göre, çarşamba günü Rus mahkeme kayıtlarında yayınlanan el koyma kararı, JPMorgan'ın hesaplarındaki fonları ve Rus iştiraklerindeki hisseleri hedef alıyor.

Söz konusu varlıklar Batı yaptırımlarının ardından yetkililer tarafından dondurulmuştu.

JP Morgan Chase geçtiğimiz hafta New York'ta VTB'ye dava açarak VTB'nin ABD'deki bir JPMorgan hesabında bloke edilen 439,5 milyon doları geri alma çabalarını durdurmuştu. Bunun üzerine VTB geçen hafta New York merkezli gruba karşı dava açarak Rus makamlarının Rusya'daki eşdeğer miktarı dondurmasını sağladı.

Ayrıca VTB, JPMorgan'ın Rusya'dan ayrılmak istediği ve herhangi bir tazminat ödemeyi reddedeceğini belirtti.

VLADİMİR PUTİN'İN ONAYI GEREKİYOR

Rusya'nın bu hamlesi Batılı şirketlerin Moskova'ya karşı alınan cezalandırıcı tedbirlerin yol açtığı bazı olumsuzlukların altını çiziyor. 

Ayrıca, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle batılı kredi kuruluşlarının Rusya operasyonlarını kapatma taahhütlerini yerine getirmeye çalışırken karşılaştıkları zorlukların da bir başka kanıtını sunuyor.

Rusya ve Kuzey Kore arasında Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalandı Rusya ve Kuzey Kore arasında Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalandı

JPMorgan ve Goldman Sachs, dünya çapındaki operasyonlarının sadece küçük bir bölümünü oluşturan Rusya'daki işletmelerini kapatma niyetlerini açıkladıklarında, uzmanlar herhangi bir çıkışın gerçekleşmesinin bir yıldan fazla sürebileceği konusunda uyarıda bulunmuşlardı.

Aralarında Citigroup, İtalyan UniCredit ve Avusturyalı Raiffeisen Bank International'ın da bulunduğu diğer batılı bankalar Rusya'da faaliyet göstermeye devam ediyor.

2022'de yayınlanan bir kararnameden bu yana Rusya'dan çıkış için bizzat Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onayı gerekiyor. Ayrıca Rusya, 2022 yılının başlarında ABD de dahil olmak üzere “dost olmayan ülkelerden” hissedarların temettülerini çekmelerini de yasakladı.