Aman dikkat: Horlamak kanserin habercisi 

Yeni bir araştırmaya göre horlayan kişilerde kanser riski daha yüksek olabilir.

Sağlık 06.09.2022, 13:26
Aman dikkat: Horlamak kanserin habercisi 

Obstrüktif uyku apnesi, her yıl milyonlarca insanı etkileyen bir uyku bozukluğudur; yüksek sesle horlama, nefes nefese kalma ve gündüz uyku hali olarak kendini gösterir.

Semptomlar, insanların uyurken hava yollarının tıkanmasından kaynaklanır ve bu da insanların gece boyunca nefes almasının zorlaşmasına neden olur. Araştırmacılar, muzdarip olanlar ve yaşam alanlarını paylaşanlar için can sıkıcı olsa da, bunun kanser belirtisi olabileceğini düşünüyor.

Barcelona'da yapılan bir tıp konferansında sunulan araştırmaya göre, aşırı kilolu veya obez, diyabetli, sigara içen veya çok miktarda alkol tüketen kişiler en fazla risk altında. İsveçli uzmanlar, horlamanın gece boyunca horlayanların aldığı oksijen eksikliğiyle ilgili olabileceğini söyledi. 

‘OKSİJEN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR’

İsveç'te 62 bin 811 hastanın verilerine bakıldı. Şiddetli bir hastalık vakasından muzdarip kişilerin damarlarında kan pıhtısı geliştirme riskinin daha yüksek olduğu bulundu. İsveç Uppsala Üniversitesi'nde araştırmacı ve kıdemli danışman olan Dr. Andreas Palm, hastaların kanser riskinin arttığının zaten bilindiğini söyledi.

Basın açıklamasında, "Ancak bunun uyku apnesinden mi yoksa obezite, kardiyometabolik hastalık ve yaşam tarzı faktörleri gibi kanser için ilgili risk faktörlerinden mi kaynaklandığı net değil. Bulgularımız, apnenin bağlı oksijen yoksunluğunun bağımsız olarak kanserle ilişkili olduğunu gösteriyor" dedi. (New York Post) 

Yorumlar (0)
23
açık