Dünyada ilk: Danimarka aşı programını askıya aldı 

Danimarka, sağlık otoritelerinin pandeminin kontrol altına alındığını söylemesinin ardından Covid-19’a karşı aşılama programını durduran ilk ülke oldu.

Sağlık 30.04.2022, 16:00
Dünyada ilk: Danimarka aşı programını askıya aldı 

Danimarka Sağlık Otoritesi, çok sayıda insanın aşı olması, yeni enfeksiyonların düşmesi ve hastaneye yatış oranlarının istikrar kazanması nedeniyle 15 Mayıs'tan itibaren aşılamanın "ertelenmesine" karar verildiğini açıkladı.

‘DEĞERLENDİRİYORUZ’

Üçüncü dalgayı bitirdikten sonra şubat ayında tüm Covid-19 kısıtlamalarını kaldıran ülkedeki sağlık otoritelerinin ülkenin iyi durumda olduğunu söylemesiyle, sunumu askıya alan ilk ülke olduğuna inanılıyor. Kurumun Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Bolette Soborg, "Bu nedenle toplu aşılama programını sonlandırıyoruz" dedi.

Bazı hassas gruplara aşı önermeye devam edecek ve sağlık yetkilileri yazdan sonra yeniden kullanıma başlamayı planlıyor. Soberg, "Aşı programını sonbaharda yeniden açmayı planlıyoruz. Bunun öncesinde, kimin, ne zaman ve hangi aşılarla aşılanacağına dair kapsamlı bir profesyonel değerlendirme yapılacaktır" dedi.

Ülkenin 5,8 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 81'i iki dozla tam olarak aşılandı ve yüzde 62'si güçlendirici dozu aldı. (Sky News) 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu