Uzmanlardan uyarı: 4. dalga sonbaharı beklemeden ağustosta bile kapımızı çalabilir!

1 Temmuz'dan itibaren açılmaya giden Türkiye'de henüz bir ayı geride bırakmadan vaka sayılarında yaşanan tırmanış endişeye neden olurken uzmanlar "4. dalga sonbaharı beklemeden ağustosta bile kapımızı çalabilir" uyarısında bulunuyor...

Sağlık 22.07.2021, 11:05
Uzmanlardan uyarı: 4. dalga sonbaharı beklemeden ağustosta bile kapımızı çalabilir!

1 Temmuz'da 'tam açılma'ya giden Türkiye'de aşılama hızının vakaların artış oranına göre yavaş kalması kısıtlamaların yeniden geleceğinin konuşulmasına neden oluyor...

Maske ve mesafenin neredeyse sıfırlanırken uzmanlar ‘4. dalga sonbaharı beklemeden ağustosta bile kapımızı çalabilir’ uyarısı yapıyor.

Hürriyet'ten Fulya Soybaş‘ın “Aşılanma hızı vakaya göre yavaş” başlıklı haberi şöyle;

SALGINI DURDURABİLMENİN ÇARESİ AŞI OLMAK

İstanbul Üniversitesi (Çapa) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, İsrail, İngiltere ve ABD gibi vatandaşlarının yüzde 50’sinden fazlasını aşılayarak, kayda değer bir başarı yakalayan ülkelerde bile 4. dalga endişesinin en üst noktada olduğunu belirterek, “Kontrolsüz açılma ve Delta varyantının da etkisiyle İngiltere’de son 24 saatte 40 binden fazla vaka görüldü. Türkiye’de de durum benzer. Vaka sayıları geçtiğimiz haftaya kıyasla yüzde 30’luk bir artış ile 8 binin üzerine çıktı, haftaya 10 bini görürüz. Hele de bayramdan sonraki 2. hafta bu sayılar fırlayacak çünkü sahil kesimlerinden gelen görüntüler akıl alır gibi değil! Maske yok. Mesafe yok. 2 doz aşılamada istenen rakamlara henüz ulaşamadık. Ağustos ortası 20 binli rakamları görürsek şaşırmayın. 4. dalga sonbaharı beklemeyecek” diyor.

Salgına karşı desensibilizasyon yani duyarsızlaşma içinde olduğumuzu kaydeden Prof. Dr. Tükek, şöyle devam ediyor:

“Bir kısım hâlâ virüsü yok sayıyor. Bir kısım, ‘Ne olacaksa olsun’ kafasında. Bir kısım aşıya karşı komplo teorileri içinde. Bu bakış açılarıyla bu maç buradan zor döner! 4. dalgaya doğru hızla gidiyoruz, karamsarlık içerisindeyim. Onca emek umarım boşa gitmez. Salgını durdurabilmenin çaresi kurallara uymak ve aşı olmak. Aşı olanlar hasta olsalar da hastalığı çok hafif atlatıyorlar. Aşı olmayanların ise hem kendileri hem de çevresindekiler büyük riskte. İnsanlar aşıyı reddettikçe yeni varyantlar türüyor. Bu yeni varyantlar aşılı, aşısız hepimizi riske sokuyor. Yakın gelecekte aşı zorunluluğu, aşı kartı uygulamaları kaçınılmaz olur ve olmalı. 1 yıl daha kaybedecek lüksümüz yok.”

Yorumlar (0)
20
açık