Ankara’daki organize sanayi bölgesinde lokantacılık yapan İsmet İlkutlu, "Seçimin ertesi günü zamlar görünmeye başladı. 6-7 lira indirimde olan yağa bir anda 9 lira zam geldi. Devamı gelecek" dedi.

Yenimahalle’deki İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde lokanta işleten esnaf, ANKA Haber Ajansı'na konuştu. Dört yıl önce açtığı esnaf lokantasında 4 çeşit yemeği 18 liraya sattığını, şu an fiyatın 70 liraya kadar yükseltmek zorunda kaldığını belirten İsmet İlkutlu, şunları söyledi:

Rekabet Kurumu'ndan, pil sektörünün öncü firmasına soruşturma Rekabet Kurumu'ndan, pil sektörünün öncü firmasına soruşturma

"Bir hafta önce aldığım un ile bugün arasında 30 lira fark var. Bir hafta içerisinde una 30 lira zam geldi. Bu da benim toptancıdan aldığım fiyat. Salçadan, yağdan bahsedebiliriz. Bunların hepsi bir hafta içerisinde zamlanan kalemler arasında. Şu an 50 kiloluk un, 410 liraya alırken bugün 446 liraya kadar çıktı. Seçimden sonra 36 liralık fark oldu. Gazlı içeceklere de bir hafta içerisinde aynı şekilde zam geldi. Yağ, salça aynı şekilde. Sebze giderlerimiz çok arttı. Bir hafta öncesine kadar 10 lira olan havuç, bugün 40 liraya kadar yükseldi. 5-6 liraya aldığımız kıvırcık, bugün 20 lira. 

Seçimden dolayı duraklatılmış zam, seçimden sonra yavaş yavaş yansıtıldı. Aslında bu zamların devam edeceğinin farkındayız. Dolar kuru yükseldikçe zamların artacağı da aşikar. Maalesef zamlar arttıkça biz, yemek fiyatlarını artırmak zorunda kalacağız. Bu defa da ya işçilikten kısıyor ya da insanları işten çıkarmaya çalışıyor ya da mesaiyi artırıyor. İşçi çıkardıkça bize de yansıyor. 10 eleman çalıştıran yerlerin üçe kadar işçi düşürdüğünü bildiğim yerler var."

'SEÇİMİN ERTESİ GÜNÜ YAĞA BİR ANDA 9 LİRA ZAM GELDİ'

Seçim sürecinde sıvı yağ fiyatlarının düştüğünü belirten İlkutlu, “Seçimin ertesi günü zamlar görünmeye başladı. 6-7 lira indirimde olan yağa bir anda 9 lira zam geldi. Bunun mutlaka devamı gelecek. Bir hafta sonra 3 gelir, sonra 5 gelir. Bu şekilde bir ay içerisinde en fazla 200 lirayı göreceğimiz bir yağdan bahsediyoruz” dedi.

'GEÇEN HAFTA 7 LİRAYA ALDIĞIM HAVUÇ, BU HAFTA 25 LİRA OLMUŞ KİLOSU'

Organize sanayi bölgesinde 1,5 yıldır lokantacılık yaptığını belirterek başka bir esnaf da bu süre içerisinde fiyatların dörde katlandığını belirterek şunları söyledi:

“Biz fiyatları iki katladığımız halde fiyatlar dörde katlandı, maliyetlerimiz çok yükseldi. Kâr marjımız çok düşük. Yemek yiyenler, 10 kişilik yere 8 kişilik yemek istiyorlar; bunu 10 kişiye yedirmek istiyorlar. Şu anda 7 işçim var. Çıkartmamaya çalışıyoruz ama sonunun ne olacağını bilmiyoruz. Bir haftadır zamlar tekrar gelmeye başladı. Kıvırcığı 5 liraya alırken bugün 15 lira olmuş. Ben, bu kıvırcığı günde 10 tane kullanıyorum. Maliyetini siz hesaplayın. 32 liralık salça, 38 lira olmuş. Domatese, bibere zam gelmiş. Bir havuç, 25 lira olmuş kilosu. Geçen hafta 7 liraya aldığım havuç, bu hafta 25 lira olmuş kilosu. Şu anda almadım, kullanmayacağım. Mevsim salatasını bırakıp domates salatası, salatalık onları kullanacağız."

'SOĞAN OLMUŞ 20 LİRA, PATATES 25 LİRA... SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ PAHALI, ET PAHALI'

8 yıldır sanayide lokantacılık yaptığını söyleyen İsmail Yalçınkaya da "Buradaki fabrikalara, şirketlere sulu yemek üzerine tabldot yemek dağıtıyoruz. Pandemiden önce daha iyiydi, şu anda sadece çarkı döndürüyoruz. Pandemiden önce 12-18 liraya yemek satıyorduk, kâr ediyorduk. Ama şu anda genel giderlerden, iş giderleri ve temel gıdaya gelen zamlardan dolayı bugün bir soğan olmuş 20 lira, patates 25 lira. Süt ve süt ürünleri pahalı, et pahalı" diye konuştu.

'TEDARİKÇİLERİMİZ, ‘ALABİLDİĞİNİZ KADAR MAL ALIN, BİR AY İÇERİSİNDE BÜTÜN ÜRÜNLERE EN AZ YÜZDE 30 ZAM GELECEK’ DİYORLAR'

Seçimden sonra gıda ürünlerine zam gelmeye başladığını belirten Yalçınkaya, “Tedarikçilerimiz, ‘Alabildiğiniz kadar mal alın diyorlar. Bir ay içerisinde bütün ürünlere en az yüzde 30 zam gelecek’ diyorlar. Bu zammın önüne geçemeyiz. Bugün alsak yarın yine zam gelecek. Bir ay sonra bir değerlendirme yapacağız, biz de fiyatlara ona göre zam yapacağız. Gıdalara gelen zamlardan dolayı tekrar bir zam yapacağız. Bu, alım gücüne da dayalı. Biz zam yapsak bu, dışardaki şirketlere yansıyor. Yemek almaktan vazgeçebilirler de. Bunu yaşadık biz pandemide" dedi.

ANKA