ABD merkezli istihbarat ajanslarının TikTok'un kullanıcı verilerini Çin hükümetine aktarabileceğini iddia etmesinin ardından ülke genelinde birçok eyalet ve kent yönetimi uygulamaya karşı harekete geçerken, son olarak New York’taki yetkililer, siber güvenlik endişeleri nedeniyle uygulamayı kısıtladı. 

‘GÜVENLİK TEHDİDİ VARDI’

Bu hafta duyurulan yeni düzenlemede, belediye ajanslarına ve çalışanlarına uygulamayı belediye akıllı telefonlarından ve cihazlarından silmeleri için 30 gün verilirken, şehre ait ağlar ve bilgisayarlar artık TikTok’a erişemeyecek.

Polonya-Ukrayna tahıl krizi dünyayı nasıl etkileyecek? Polonya-Ukrayna tahıl krizi dünyayı nasıl etkileyecek?

New York Belediye Başkanı Eric Adams'ın bir sözcüsü, yasağın TikTok'un "şehrin teknik ağlarına bir güvenlik tehdidi oluşturması" nedeniyle getirildiğini bildirdi.

FEDERAL KARAR GENİŞLETİLMİŞTİ

New York Eyaleti, TikTok'u devlet tarafından verilen cihazlarda zaten yasaklarken, son aylarda 20'den fazla ABD eyaleti ve çeşitli şehirler benzer düzenlemeleri hayat geçirdi. Şubat ayında Beyaz Saray, tüm federal kurumlara uygulamayı devlete ait cihazlardan silme emri vermiş ve kararname bu yazın başlarında hükümet yüklenicilerini kapsayacak şekilde genişletilmişti.

Hem FBI hem de Federal İletişim Komisyonları, TikTok'un kullanıcı verilerini Çin hükümetine aktarabileceğini savunuyor. TikTok ise, "ABD kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşmadığını ve paylaşmayacağını, kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini korumak için önemli önlemler aldığını" kaydediyor. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER