Haziran ayıyla birlikte aşırı sıcaklar da bir anda ülkeye giriş yaptı. Meteorolojinin hava tahmin haritasına göre bu hafta termometreler 40'a dayanacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki sosyal medya hesabından aşırı sıcaklarla ilgili bir uyarı yaptı.

Haziran ayı Afrika sıcaklarıyla beraber geldi. 1 Haziran'dan itibaren sıcaklıklar ülke genelinde yükselmeye başladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hava tahmin haritasında bu hafta pek çok ilde termometrelerin 40 dereceyi zorlayacağı görülüyor.

SICAKLIKLAR 10 DERECE ARTACAK

Meteorolojiden yapılan uyarıda sıcaklıkların hafta ortasına kadar batı, iç ve güney kesimlerde 6-10 derece artmasının beklendiği kaydedildi. Yapılan uyarıda "Günün en sıcak saatleri olan 11 ile 16 saatleri arasında açık alanda bulunmamaları hususunda dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir" denildi.

BİR UYARI DA BAKAN ÖZHASEKİ'DEN GELDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yurt genelinde bugünden itibaren artması beklenen sıcaklıkların bazı illerde 40 derecenin üzerine çıkacağını bildirdi.

Eylem Tok ve oğlunun ABD'deki ilk duruşması bugün görülecek Eylem Tok ve oğlunun ABD'deki ilk duruşması bugün görülecek

Özhaseki sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün hava tahmin raporuna göre, yurdumuz genelinde bugünden itibaren hava sıcaklıklarında artış beklenmektedir.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 8 derece üstünde seyretmesi, bazı illerimizde sıcaklıkların 40 derece ve üzerinde olması öngörülüyor.

Sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün verileri uyarınca;

Yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını istirham ediyorum.

Ülkemizin akciğeri olan ormanlarımızda herhangi bir yangın meydana gelmemesi için vatandaşlarımızın duyarlı hareket etmelerini bekliyorum."

İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün önümüzdeki günlere ilişkin hava tahmin haritaları:

H A2

H A3

H A4