Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı" başlıklı panelde konuştu.

YİNE TARİH VERDİ

Türkiye'nin şu anda tek önceliğinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu belirten Şimşek, "Enflasyonun düşük tek hanelere indirilmesi çok ciddi bir iş, zaman, kararlılık ve sabır gerektiriyor. Enflasyonda geçiş dönemi bu ay itibarıyla sona eriyor. Şu anda dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz; Eylül'de inanıyorum ki 40'lı rakamları görebiliriz" diye konuştu.

Vergi uzmanı açıkladı: Yurt dışına çıkış harcı bin 500 TL'ye değil, 3 bin TL'ye çıkıyor Vergi uzmanı açıkladı: Yurt dışına çıkış harcı bin 500 TL'ye değil, 3 bin TL'ye çıkıyor

'CARİ AÇIK MİLLİ GELİRE ORANLA YÜZDE 2,5 DÜŞECEK'

Vergi muafiyet ve istisna çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden Şimşek,  "(Çalışmalar) Bir noktaya getirdik. Vergide adalet ve etkinlik paketi çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Kurda istikrar öngörülerinin olduğunu ve bunun da dezenflasyonu beraberinde getireceğini savunan Şimşek şöyle devam etti: "Kayıtdışı ile mücadele için bir eylem planı açıklamayacağız, fiilen mücadelemizi yapacağız. Cari açık bu sene çok büyük ihtimalle milli gelire oranla yüzde 2,5’in altına düşecek, mayıs ayı itibarıyla muhtemelen oradayız. Hedefimiz cari açığı kalıcı bir şekilde yüzde 2,5’in altına indirmek."