Singapur Sağlık Bakanlığı ile Sosyal ve Aile Gelişimi Bakanlığı'nın yaptığı duyuruya göre, temmuz ayında yürürlüğe girecek yeni düzenlemelerle birlikte, kadınların yumurtalarını dondurmasına ilişkin kısıtlamalarını gevşeterek prosedür için yaş sınırını 35'ten 37'ye çıkardı.

Alman Sol Parti Türkiye'deki muhaliflere vize kolaylığı istedi Alman Sol Parti Türkiye'deki muhaliflere vize kolaylığı istedi

Yeni hamle, Singapur'da doğum oranının son 60 yılın en dip noktasını görerek kadın başına sadece 1,05 bebeğe düşmesiyle geldi. Aynı zamanda, Singapur'da ilk kez anne olma yaşı 2013'te 30,3'ten 2020'de 31'e sıçradı.

‘DOĞURGAN YILLARI UZATMAK İÇİN’

Hükümet, kararının 37 yaşına kadar olan kadınlar için prosedürün başarı oranının "nispeten istikrarlı" olduğunu gösteren uluslararası ve yerel kanıtlara dayandığını açıkladı ve kadınların doğurgan yıllarını uzatma isteklerini dikkate aldığını belirtti. 

Yeni kurallar hem yumurtalarını dondurmak isteyen kadınlar hem de yumurta donörleri için geçerli olacak. Singapur, bekar kadınların yumurtalarını tıbbi olmayan nedenlerle dondurmalarına ancak geçen yıl izin vermeye başladı ve yasal olarak evlenene kadar yumurtalarını saklamak isteyen 21 ila 35 yaş arası kadınlara kapıyı açtı. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER