14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'de siyasi partiler milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru koşullarını belirledi.

Muharrem İnce'nin dünürü CHP'den aday Muharrem İnce'nin dünürü CHP'den aday

BAŞVURU KOŞULLARI VE ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

Belirlenen tarihte yapılması kesinleşen milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için siyasi partiler milletvekilliği aday adaylığı için koşullarını ve başvuru ücretlerini belirledi. İşte partiler ve başvuru koşulları: 

AK Parti

Adaylık başvurusu için erkek adaylardan 20 bin lira, kadın ve genç adaylardan 10 bin lira, engellilerden ise 5 bin lira talep edilecek.

Cumhuriyet Halk Partisi

Aday adayı olmak isteyenlerden 30 bin lira alınacak. Engelliler, kadınlar ve gençlerde ise aday adaylığı için 15 bin lira yatırılacak. Depremlerden etkilenen Malatya, Osmaniye, Maraş, Antep, Adıyaman ve Hatay'da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak.

Halkların Demoktarik Partisi

Adaylık başvuru ücreti henüz ilan edilmedi ancak 15 bin TL olması, kadın ve engelliler için pozitif ayrımcılık uygulanması bekleniyor.

Milliyetçi Hareket Partisi

Başvuru aidatı olarak 3 bin TL belirlendi. Aday adaylarından yüzde 40 ve üstü engelli olanlardan başvuru aidatı alınmayacak.

İYİ Parti

Milletvekili aday adayı başvuru ücreti kadın ve erkeklerde 7 bin 500 TL olarak belirlendi. Engelli ve gazilerden ise ücret alınmayacak.

Saadet Partisi

Erkekler için 15.000 TL, kadın ve gençler için 10.000 TL, engelli vatandaşlar için 5.000 TL başvuru ücreti belirledi. Deprem Bölgesindeki iller için aday adaylığı katkı payı alınmayacak.

Türkiye İşçi Partisi

Milletvekili adaylarından parti için herhangi bir maddi katkı istenmeyecek. Adaylık başvurusunda deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşlar için en az bir gıda ve bir hijyen kolisi hazırlanıp iletilmesi şartı konuldu. 

Yeniden Refah Partisi

Yeniden Refah Partisi milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise 5 bin TL. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

(KAYNAK)