Ankara’da ‘kamulaştırma’ eylemi Ankara’da ‘kamulaştırma’ eylemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre eski Erzurum Valisi Okay Memiş, AFAD Başkanı olarak atandı. Memiş, İmamoğlu'na taşlı saldırı sırasında Erzurum Valisi idi. Memiş'in Vali olduğu dönemde Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın kenti ziyareti sırasında çekilen bu fotoğrafı gündem olmuştu.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan üst kademe kamu yöneticiliklerine atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Edirne Valisi olarak atanan eski AFAD Başkanı Yunus Sezer'in yerine dün görevden alınan eski Erurum Valisi Okay Memiş getirildi. Yeni AFAD Başkanı Okay Memiş, 14 Mayıs seçimlerinden önce İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve CHP’lilerin taşlı saldırıya uğradığı dönemde Erzurum'da vali olarak görev yapıyordu. Aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu 17 kişinin yaralanmasının ardından İmamoğlu, telefonda tartıştığı Erzurum Valisi Memiş'e “Sizi Erzurumlular adına kınıyorum. Ağır mı konuşuyorum? Sen dua et ki ben böyle konuşuyorum sayın valim" diyerek tepki göstermişti. Memiş ise iki gün sonra yaptığı açıklamada "Havuzbaşı Kent Meydanı, resmi olarak ilan edilmiş miting alanı değildi. Eğer resmi alan olarak ilan edilen bir miting alanı olmuş olsaydı, çok daha fazla güvenlik tedbiri alıp bunu sağlayabilirdik" demişti.

BİNALİ YILDIRIM'IN OĞLU İLE TARTIŞMA YARATAN FOTOĞRAF

Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım'ın 21 Ocak 2023'te yaptığı ziyarete bir fotoğraf damgasını vurdu. Yıldırım'ın bir mağazada Erzurum Valisi Okay Memiş ve Erzurum İl Jandarma Komutanı İlker Şimşek'in yanında elinde tesbih ile yayılarak oturması tepki çekti. Manşetlere taşınan ve günlerce tartışılan fotoğrafla ilgili Okay Memiş, "Göründüğü gibi bir durum söz konusu değil. Sadece 10 dakikalığına oturduk. Kendisi de kilolu biri olduğu için her yerde fotoğrafta göründüğü gibi oturuyor. Bize karşı lakayt bir tavır olsa, bunu ben fark ederim. Sadece bir anlık çekilmiş bir fotoğraf karesi durumu nerelere getirdi. Moralim bozuldu" demişti.