Son dönemde dünyayı etkisi altına alan sıcak hava dalgaları İtalya’nın Milano kentini de etkisi altına alırken, günlük ortalama 33 dereceye ulaşan sıcaklıkların 1763'ten bu yana kaydedilen sıcaklık rekorunu kırdığı belirtildi. 

İtalya'nın kuzeyindeki Milano şehrindeki aşırı sıcaklara ilişkin açıklama yayınlayan Bölgesel Çevre Koruma Ajansı (ARPA), ağustos ortasında başlayan sıcak hava dalgasının zirveye ulaşmasıyla çarşamba günü 33 derece gibi yüksek ortalama günlük sıcaklık kaydedildiğini bildirdi.

Çarşamba günü, Milano Brera meteoroloji istasyonunun 1763 yılında sıcaklıkları kaydetmeye başlamasından bu yana en sıcak gün olarak kaydedilirken, kentin önceki rekoru 32,8 derece ile 11 Ağustos 2003'te kırılmıştı.

30 yıl sonra bir ilk: BM misyonu Karabağ'da 30 yıl sonra bir ilk: BM misyonu Karabağ'da

‘ALPLERİ DE ETKİLİYOR’

ARPA’dan yapılan açıklamada, 23 ve 24 Ağustos'un Milano'yu çevreleyen Lombardiya bölgesinin tamamında yazın en sıcak günleri olduğu ve bazı kasabalarda en yüksek sıcaklıkların 40 derecenin üzerinde görüldüğü kaydedilerek "yoğun ve anormal" sıcaklıkların İtalyan Alplerini de vurduğu eklendi.

BİR ANDA 15 DERECE DÜŞECEK

Ajans, sıcak hava dalgasının sona ermek üzere olduğunu ve bunun yerini önümüzdeki hafta başında şiddetli fırtınalara ve sıcaklıklarda 10-15 dereceye kadar keskin bir düşüşe bırakacağını bildirdi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER