CHP, Taksim İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırının tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla Meclis Başkanlığı'na verdiği araştırma önergesinin diğer önergelerin önüne alınarak Genel Kurul'un bugünkü birleşiminde görüşülmesini önerdi. 

CHP Grubu'nun önergesi üzerine sözü, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker aldı. Şeker, "Bu gibi saldırıların bir daha yaşanmaması için muhataplarına görevlerinin hatırlatılacağı ve Meclis'te yetkili olduğumuz konu da milletin bize verdiği yetki de. 'Bizim can ve mal güvenliğimizi sağlayın' diye bizi buraya gönderenlere karşı sorumluluğumuz var. Onun için, neden bunlar yaşandı, tekrarı olmaması için neler yapılması gerekiyor. Meclis'ten insanlar çözüm bekliyor, bunun sorgulanmasını istiyor" dedi. 

'DAHA ÖNCEKİLERİ SORGULAMADINIZ'

Daha önceki terör saldırılarını anımsatan Şeker, "Daha öncekileri sorgulamadınız. Daha öncesinde, Suruç Katliamı yaşandığında 'Biz, terör örgütlerinin yaptığı bu operasyonlar neticesinde bu kadar yurttaşımızı kaybediyoruz, bunlar nasıl sınırlardan geçiyor? Nasıl burada, bu katliamları yapabiliyor?' diye sorduğumuzda, 'Araştıralım' dediğimizde AKP ve MHP oylarıyla onları reddettiniz. O tarihlerde sınırlarımız bu şekildeydi. IŞİD militanları bizim askerlerimizin karşısında el sallayarak orada tünel kazıyorlardı, siper kazıyorlardı ve böylesi durumlara müsaade ettiğiniz için Türkiye mülteci deposuna döndü. Birçok IŞİD hücresi burada bile, Ankara'nın göbeğinde bile, İstanbul'da bile hücreler kurdular ve o hücreler zaman zaman uyanıyor, uyandığında da bize ağır bedeller ödetiyor. Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç, Ceylanpınar, Ankara Gar katliamı, Ankara Merasim Sokak katliamı, Reina katliamı, Güvenpark katliamı, Sultanahmet katliamı; bunlar ardı sıra yaşadığımız ve bir döneme yön vermek için peşi sıra bize dayatılan katliamlar. En hafif tabirle 'Yol verdiniz' diyorum, araştırmadınız, gereğini yapmadınız, en hafif tabirle bu katliamlara yol verdiniz" diyerek iktidarı eleştirdi. 

'ARTIK BU SENARYOLARA İNANACAK İNSANLARIMIZ YOK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "400 milletvekilini verin, bu iş huzur içinde çözülsün" sözlerine hatırlatan Şeker, "Şimdi ne diyor, 'Şehit kızımızın kanını sandıkta bırakmayalım.' Yani bir katliam yaşanıyor, sorumlu, bu ülkeyi idare edenler, İçişleri Bakanı ve MİT, istihbarat, hep beraber sorumlu. O sorumlular, sorumluluklarını yerine getirmediği için biz hayatlarımızı kaybediyoruz, muhatap olanlar bunu sandığa bağlıyor yine 7 Haziran, 1 Kasım seçimlerinde olduğu gibi. Bizim artık böylesi senaryolara inanacak insanlarımız yok. İnsanlarımızın huzurunu bir daha sağlayacak bir düzen kurulması gerekiyor, onun için de herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor. 'Bir kere bile güvenlik makalesi okumadım' diyen İçişleri Bakanı görevini yapmalı. O gün 3 tane ayrı açıklama yapıldı İçişleri Bakanlığı'ndan, bir dediler, 'Mümbiç'ten...' bir dediler, 'Afrin'den...' bir dediler, 'Kamışlı'dan geldi.' Yani İçişleri Bakanı 3 ayrı açıklama yapar mı, bir şeyi teyit etmeden açıklayabilir mi?" diye sordu. 

'BU ÖNERGE DE REDDEDİLECEK'

Eğitime 'kar yağışı' engeli! Eğitime 'kar yağışı' engeli!

CHP'nin önergesi üzerine söz alan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, "Şimdi, bu önerge de reddedilecek çünkü ne yazık ki iktidarın mensubu olan milletvekillerinin Taksim patlamasındaki gerçekleri açığa çıkarma gibi bir dertleri ve niyetleri olmadığı gibi, bir de bunun üzerini örtme konusunda da bayağı mahirce işler sergiliyorlar. Bu patlamada İçişleri Bakanı'nın yaptığı bir açıklama asla ötekini tutmadı. Böyle bir İçişleri Bakanı şimdiye kadar başka ülkede olsa onlarca kez istifa etmiş olmalıydı ve yine İçişleri Bakanı sürekli kamuoyunu yanlış bilgilendirdi. Yok, efendim, işte, 'PKK'dan, SDG'den, oradan buradan geldi' diyerek gerçekleşmiş olan sınır ötesi operasyonun âdeta taşları döşendi, taşları, adeta taşları döşendi" dedi. 

'ARAŞTIRMA YAPILMASINA GEREK YOK'

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu ise "Biz konjonktürel olarak değil, ilkesel olarak bütün terör örgütlerinin karşısındayız... Evvelden, eskiden PKK gibi örgütler millete alçakça saldırılar yaparlar, bunu televizyondan bütün millet izler, sonra saldırı emrini verenler bunu keyifle takip ederlerdi. Ancak Türkiye eski Türkiye değil, artık biz Allah'ın izniyle terör saldırısını yapanları gece yarısı ensesinden yakalıyoruz, Türk yargısının önüne çıkartıyoruz ve bu emri verenlerinde inlerini başlarına geçiriyoruz, arkasındaki uluslararası güçlere de gerekli dersleri veriyoruz; o sebeple bu konuda bir araştırma yapılmasına gerek yok" dedi. 

CHP'nin önerisi AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla reddedildi. (ANKA)