NASA’dan Çin'e sert tepki: Gereksiz riskler yaratıyor

Amerikan Uzay Ajansı’nın şefi Bill Nelson, Çin uzay programını operasyonlarında ortak hareket etmediği için tepki gösterdi ve Pekin'in gizliliğinin gereksiz riskler yarattığını söyledi.

Teknoloji 28.04.2022, 12:15
NASA’dan Çin'e sert tepki: Gereksiz riskler yaratıyor

Nelson gazetecilere verdiği demeçte, “Çin uzay programından herhangi bir şeffaflık elde edemedik” dedi. Yorumlarını, Çarşamba günü SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonuna yeni bir astronot ekibi taşıyan bir roketi başarılı bir şekilde fırlatması öncesinde bir basın brifinginde yaptı. Nelson, Çin ile ortaya çıkan uzay yarışı konusunda uyardı ve Çin uzay programının NASA ile işbirliği yapması için çağrıda bulundu. Ancak Çin, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programının bir üyesi değil. 

‘LİDERLİĞİMİZİ BALTALAMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Bu ayın başlarında yayınlanan bir ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı (DIA) raporu, Çin ve Rusya'nın "ABD’nin uzay alanındaki liderliğini baltalamayı" hedeflediğini öne sürdü. Teşkilat, her iki ülkenin de uzaydaki askeri yeteneklerini genişlettiğini ve alanı modern savaşları kazanmanın anahtarı olarak gördüğünü söyledi. 

Rapora göre Çin, ABD radarlarını engellemek ve karmaşık silah sistemlerini engellemek için uzay tabanlı teknolojiyi kullanmayı planlayabilir. (RT) 
 

Yorumlar (0)
22
açık