WhatsApp'tan Telegram'a büyük göç başladı

WhatsApp, Avrupalılara ayrımcılık yapıp Türkiye'ye 'sözleşme' dayatınca gözden düştü. Herkes Telegram başta olmak üzere diğer haberleşme programlarına gitmeye başladı.

Teknoloji 09.01.2021, 20:50
WhatsApp'tan Telegram'a büyük göç başladı

Dünya genelinde milyarı aşan kullanıcısı bulunan Türkiye'de de 20 milyona yakın kullanıcısı bulunan haberleşme programı Whatsapp, kullanıcılarını 'gizlilik sözleşmesi'ni dayatınca tartışma konusu oldu.

Twitter'da #whatsappsiliyoruz etiketi ile kampanya başlatıldı. Kampanyaya sosyal medya kullanıcılarının büyük bölümü destek verdi.

Sebebi de Avrupa Birliği ülkelerinin bu koşulları onaylamasına gerek olmaması... Yani Whatsapp sadece Türkiye'de ve diğer ortadoğu ülkelerinde koşullarını kabul ettirmeye çalışıyor.

TELEGRAMA AKIN BAŞLADI

Twitter'daki kampanya kısa sürede büyüdü. WWhatsapp'ı bırakacağını beyan edenler bir diğer haberleşme programı telegram'a katılmaya başladı. 

WHATAPP'IN DİĞER İKAMELERİ

WhatsApp'ın yerine Telegram dışında şu programlarda kullanılabiliyor;

Signal
iOS, Android ve bir masaüstü uygulaması bulunan Signal kullanıcılarının metin mesajları, dosyalar, sesli notlar, resimler, GIF ve video mesajları göndermelerine imkan sağlıyor.

WeChat
WeChat de Android ve iOS'ta var. Ayrıca Windows, Mac ve web tarayıcısı üzerinden de kullanılabiliyor.


iMessage
Apple'ın mesajlaşma uygulaması iMessage'ı sadece Mac ve iPhone'larda kullanılabiliyor.


Line
iOS, Android ve Windows'lu telefonlarda çalışan Line, Windows ve Mac için bir masaüstü uygulaması da sunuyor.


Viber
Viber'in tek kötü yanı masaüstü için istemci indirmenize gereksinim duyması...

BİP
BİP kullanıcılarına aynı zamanda grup şeklinde de sohbet etme imkanı veriyor. Uygulama aynı zamanda kullanıcılarına HD kalitede görüntülü sohbet etme olanağı da veriyor.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu