Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayında ülkedeki yıllık enflasyonun %68,5 olduğunu duyurmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığının vergi paketinde KDV ve ÖTV’ye ilişkin ayrıntılı düzenleme Hazine ve Maliye Bakanlığının vergi paketinde KDV ve ÖTV’ye ilişkin ayrıntılı düzenleme

Euronews tarafından aktarılan bilgilere göre, Trading Economics internet sitesinde, Arjantin Mart 2024 itibarıyla yıllık enflasyon oranında dünya lideri olarak öne çıkıyor. Arjantin'de yıllık enflasyon oranı %288 olarak kaydedildi. Suriye %140 ve Lübnan %123 ile bu listede sırasıyla ikinci ve üçüncü sırayı almış durumda.

Türkiye ise Mart 2024'te %68,5'lik yıllık enflasyon oranıyla dördüncü sırada yer alıyor. Venezuela %67,8'lik enflasyon oranıyla Türkiye'nin hemen ardından beşinci sırada yer alıyor. Bu veriler, Türkiye'nin dünya genelindeki enflasyon sorununun ciddiyetini gösteriyor.

Avrupa'da ise Türkiye, açık ara enflasyonun en yüksek olduğu ülke konumunda bulunuyor. AB üyesi veya aday ülkeler arasında enflasyon oranı en yüksek olan ikinci ülke %6,6 ile Romanya olurken, dünya genelinde 43. sırada yer alıyor.

Özetle, Türkiye'de enflasyon yüksek seviyelerde seyrederken, bu durum Afrika ülkeleriyle kıyaslandığında dikkate değer bir konumda bulunuyor. Türkiye, enflasyon oranında Afrika ülkelerini sollamış durumda.

Sudan, yıllık yüzde 63 enflasyon oranı Türkiye'ye en yakın Afrika ülkesi.