Dolar ve Euro, Türk lirası karşısında rekor seviyelere yükselirken, ekonomik belirsizlikler endişeleri artırıyor. Ekonomistler dolarda beklenmedik rakamlara ulaşılabileceği yorumları yapılıyor.

Uluslararası piyasalarda yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve iç siyasi belirsizlikler, Türk lirasının değerindeki düşüşü hızlandırırken, dolar ve Euro Türk lirası karşısında yeni rekor seviyelerine ulaşmaya devam ediyor.

Dolar ve Euro, yatırımcıları endişelendiren bir haftanın ardından yeni rekorlar kırarak Türk lirası karşısında yükselişlerini sürdürdü.

Ünlü yazar skandalı açıkladı! 57 TIR et, hangi zincir markete verildi? Ünlü yazar skandalı açıkladı! 57 TIR et, hangi zincir markete verildi?

YENİ REKORLAR GELDİ

Dolar çarşamba gününe 32,09 TL'den, Euro ise 35,11 TL'den başladı. Ancak gün başlarken alımların artmasıyla hem dolar hem de Euro'da yeni rekorlar geldi. Saatler 08:52'yi gösterdiğinde dolar 32,75 TL'ye, Euro ise 35,75 TL'ye yükselerek rekor kırdılar!

YATIRIMCILAR ENDİŞELİ

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer'in aktardıklarına göre, piyasadaki doların gerçek değerine geleceğini belirten Geçer, olası bir devalüasyondan ve doların ani bir sıçrama yapabileceğinden bahsetti. Bu durum yatırımcıları endişelendirirken, doların 45 lira seviyelerine gelebileceği öngörüldü. Geçer, doların gerçek değerine oturmadığı takdirde devalüasyon etkisinin artacağını ve döviz piyasasında karaborsa oluşabileceğini vurguladı.

KÜRESEL ETKİLER VE İÇERİDEKİ GELİŞMELER

Küresel piyasalarda ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi, doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü artırdı. Bu durum Türk lirası karşısında doların değer kazanmasına neden oldu. İçeride ise sanayi üretimi değişmezken, cari açık iyileşme gösterdi. Ancak TÜİK'in açıkladığı enflasyonun beklentilerin üstünde gelmesi ve doların artışını sürdürmesi, küresel yatırım bankalarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz politikasındaki beklentilerini değiştirdi. Deutsche Bank ve Bank Of America (BOFA), mart ayında TCMB'nin faiz artırımı yapabileceğini raporladı.

SONUÇ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Döviz piyasasındaki dalgalanmanın geçici olduğu değerlendirilmelidir" açıklamasına rağmen, yatırımcılar ve analistler dolar ve Euro'daki yükseliş trendinin devam edebileceğine dair endişelerini sürdürüyor. Bu durum, Türk lirası karşısında dolar ve Euro'nun yeni rekorlar kırmasına neden oluyor.